Patron podróżujących samolotami.  

Patronem pasażerów linii lotniczych, astronautów, sił powietrznych i pilotów jest Św Józef z Kupertynu (urodził się w 1603 r. w Copertino koło Brindisi we Włoszech). Związek jego z lotnictwem polega na tym, że posiadał zdolność lewitacji. Po prostu w stanach szczególnego zachwycenia niebiańskimi sprawami unosił się w powietrze. 
Tak opisuje to Ojciec Prokop "Zywotach Świętych Pańskich " wydanych w 1899 roku w Warszawie: 
"W chwili gdy schylił się do nóg Papieża aby je ucałować, wpadł w zachwycenie i wzniesiony został na kilka stóp w powietrzu, gdzie póty pozostawał aż go jenerał jedném słowem sprowadził na ziemię." 
Działo się to u stóp papieża Urbana VIII. Inne żródła podają natomiast, że nie był to jedyny przypadek lewitacji Św. Józefa. Zanotowano około setki cudownych lewitacji. W jednym przypadku fruwając pomógł robotnikom ustawić ciężki krzyż. Czasami też, w dobym nastroju, fruwał z braciszkami 'na barana'. Kiedyś podniósł się w czasie modlitwy w ogrodzie tak wysoko, że zaczepił o gałąź drzewa oliwnego. Trzeba było go z drzewa zdejmować, bo lewitacja lepiej działa w górę, niż w dół. Opisywany jest też przypadek lewitacji w czasie mszy w kościele, ale że przefrunął nad palącymi się świecami, zakonny habit zajął się płomieniem, aż trzeba było gasić. Widzimy więc, że jest dużo racji w tym, by patronat Św. Józefa obejmował dziedziny życia związane z lotnictwem i atronautyką. Mimo swoich niebezpiecznych skłonności Św. Józef dożył sędziwego wieku jak na owe czasy (zmarł w 1663). Dzień Św. Józefa obchodzimy 18 września. 
Warto zauważyć, że i inni święci także uprawiali lewitację, szczególnie znana z tego była Św. Teresa z Avila. Coś musi w tym być, skoro zagadnienie lewitacji powtarza się tyle razy w pismach religijnych pochodzących z różnych kultur i wyznań. Tajemnica lewitacji leży jednak prawie napewno w psychologii, a nie w fizyce.. 

[QZC03::096];TZE04::064];[RIO42::114];RCP05049\22\Copertino;BAB3043p166

  ilustracja: Józef z Kupertynu w czasie lewitacji (grawiura, XVIII w.)


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

styczeń 2003
v.14

Site Meter