Jedno zdziwienie dziennie - ...


Coś z mody papuaskiej.

W warunkach tropikalnych nie wiele elementów stroju podlegać może regułom mody. Najczęsciej jest to fryzura i.. majteczki. Dochodzi jeszcze tatuaż i malowanie ciała, ale to nie strój w naszym tego słowa znaczeniu. 
Bardzo gustowne i praktyczne majteczki noszono (i czasem nosi sie jeszcze) w wyżynnej części Papui Nowej Gwinei. Jest artystycznie wyrzeźbione w kształcie  zarysu nietoperza, okrycie wielkości 14 x 10 cm z drewnianej płytki i podwieszane na biodrach przy pomocy sznureczków przewleczonych przez odpowiednie otwory. 

Panowie mają podobne problemy. Oprócz wymyślnych ultra-mini-majteczek z wydłubanych korzeni, zakładane bywają pokrowce z tykwy. Tykwa (Lagenaria sp. ale też inne gatunki) należy do dyniowatych (Cucurbitaceae), ma owoce różnych kształtów, kuliste, gruszkowate, wydłużone, czasem bardzo fantazyjne. Młode owoce są jadalne, dojrzałe natomiast mają bardzo twardą osłonę i doskonale nadają sie na naczynia, a także na ochronę męskości. Zamieszczona poniżej ilustracja pokazuje mini-majteczki ozdobione metodą wypalania. Wymiary 13.5 x 7 cm wydają się być zgodne ze światowymi standardami w tym zakresie. 

Omówione elementy bielizny osobistej nie nadają się do prania w pralce mechanicznej, ale doskonale oczyszczać je można wkładając na kilka godzin w mrowisko. Potem tylko dokładnie trzeba usunąć mrówki z wnętrza tykwy.. 

[QZC03::012];[QRE00::111]p304,8

  

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

listopad  2002
v.10

Site Meter