Jedno zdziwienie dziennie - ...


Nocleg Napoleon w sarkofagu Cheopsa.

Wieść głosi, że Napoleon w czasie wyprawy egipskiej zatrzymał się pod piramidą Cheopsa, kazał się poprowadzić do komory królewskiej, w której stał pusty sarkofag i pozostał tam na noc. Uważa się, że ten sarkofag był przygotowany dla Cheopsa, ale nie ma pewności, czy rzeczywiście faraona  w nim go złożono. Sarkofag wykonany jest z granitowego monolitu. Wydłubanie komory w której składano mumię wymagało olbrzymiego wysiłku i umiejętności technicznej. Posługiwano się jakimiś niezwykle sprawnymi  wiertłami, ale procedura tej uciążliwej nie jest dokładnie znana. 
Napoleon rzekomo ułożył się w sarkofagu. Nie wiadomo, czy spał. Kiedy rano pojawił sie wśród swoich, był blady i wstrząśnięty po przeżyciu czegoś, o czym nigdy potem nie chciał mówić. 

 

Jeden z autorów książek o dziwnościach świata tego powtórzył na krótko eksperyment Napoleona, jak widać na zdjęciu. Odnosił wrażenie w tej pozycji, że wnętrze sarkofagu skupia fale akustyczne, czuł jakieś niezwykle drażniące wibracje. Ale może była to tylko ekscytacja i obawa, żeby strażnik go nie nakrył podczas tego nielegalnego eksperymentu. Przymknął na chwilę oczy poszukując skupienia, i kiedy je otworzył, otoczony był zbaraniałymi japońskimi turystami.. 

[QZC00::057];[QRE01::007];RCP05079\01\f44-5
z książki G. Hancocka (2001); Fingerprints of the gods; Century, London

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

listopad  2002
v.10

Site Meter