Jedno zdziwienie dziennie - ...


Energizujące majtki radowe. 

Mężczyznom, którzy z jakichś przyczyn nie mogli 'radośnie korzystać z okazji i spełniać swoich obowiązków [męskich]' polecano środek, który 'niezawodnie regulował i wzmacniał osłabione gruczoły i odpowiednie więzadła'. Tak brzmiała reklama prasowa. 
Były to mini-majteczki zaopatrzone w paseczki do utrzymania na biodrach. Tajemnicza ich moc lecznicza polegała na cudownym działaniu radu, bo materiał z kórego były uszyte nasycony był solami tego radioaktywnego pierwiastka. Majtki takie produkowała w latach trzydziestych amerykańska firma "Home Products Company" w Denver, Colorado, i można je było zamówić z dostawą do domu jako "TESTONE". 
Przypomnijmy, rad (Ra226), pierwiastek promieniotwórczy został odkryty w 1898 przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską wraz z Piotrem Curie. Jeszcze kilkadziesiąt lat po odkryciu promieniotwórczości uważano, że radioaktywność jest 'dobra na wszystko', choć w latach trzydziestych wiadomo już było o jego szkodliwości. Teraz wiadomo, że 'szkodzi na wszystko' i dlatego właśnie ma zastosowanie medyczne... Szczególnie skutecznie niszczy komórki rozrodcze. 

Niestety często tak się działo i dzieje w medycynie, że coś nowego otrzymuje rangę panaceum, i co dziwniejsze, działa! Dopiero potem coś się psuje i wychodzi na to, że działać nie powinno... 
A na reklamowym rysunku te 'flaczki' pod majtkami oznaczać mają uzdrawiające promieniowanie wysyłane przez sole radu. 

QZC02-095;QRE00-048;VA-642p178
 

 

.


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

listopad  2002
v.10

Site Meter