Jedno zdziwienie dziennie - ... 


 
Jak jemy.

Jedzenie przy pomocy łyżki, widelca i noża wydaje się czymś oczywistym w naszym kręgu kulturowym. A jednak rzecz wcale nie jest taka oczywista, nie biorąc nawet pod uwagę zamierzchłych czasów i obyczajów. 
Okazuje się, że jesteśmy mniejszścią w skali światowej pod tym wzglem, bo tymi narzędziami posługuje się zaledwie dwadzieścia procent mieszkańców kuli ziemskiej. 
Najbardziej popularne jest jedzenie po prostu palcami. Praktykuje ten sposób jedzenia prawie połowa ludzkości (46 %), głównie w Afryce, dużej części Azji i wśród autochtonów Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. 
Pałeczkami natomiast posługuje sie 34 % ludzi, głównie w Chinach i Japonii. Warto zauważyć, że liczba ta wzrasta, nie tylko ze względu na pogłebiającą się przewagę populacyjną Azjatów w stosunku do białych, ale także ze względu na coraz częściej praktykowany zwyczaj - wielu białych uważa za punkt honoru jeść chińskie, i coraz popularniejsze dania japońskie na chinski czy japoński sposób. 
Z hygienicznego punktu widzenia jedzenie palcami, szczególnie w krajach cierpiących na niedostatek wody, sprzyja roznoszeniu się chorób zakaźnych i pasożytów przewodu pokarmowego. Jedzenie przy pomocy pałeczek ma wiele zalet, szczególnie jeśli używa się pałeczek jednorazowego użytku. Idą na to całe lasy drewna, ale plastik teraz zaczyna zastępować drewno. Pewien Chińczyk przekonywał mnie, że pałeczki dlatego są tak godne zalecenia, że bakterie czy inne pasożyty nie mogą się na nich utrzymać ze względu na ich cienkość. To pewnie nie jest zgodne z prawdą. Natomiast zgodne z prawdą jest przenoszenie się mnóstwa zarazków na niedomytych nożach, widelcach czy łyżkach. 
Można pocieszać się tym, że w pespektywie kilkudziesięciu lat i tak wszyscy będą zaspokajali głód z tubek plastikowych, bo ani na kuchnie, ani na restauracje nie będzie miejsca..

QZC02070;BAB1025p245;BAB1508p87;QCP05050-01-290

   

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

październik  2002
v.10

Site Meter