Sir Laurence Oliphant

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Wyłącznie męskie społeczeństwo. 

Jednym z osobliwszych wyników opublikowania dzieł Darwina o ewolucji była książka, którą napisał Sir Laurence Oliphant (1829 - 1888) p.t. 'Synpmeumata, or the Evolutionary Forces Now Active in Man' (wyd. w 1885 przez William Blackwood, Londyn) ['Synpmeumata, czyli Siły Ewolucyjne Czynne Obecnie w Człowieku']. 
W książce tej, pełnej ezoterycznych i spirytystycznych zawiłości rozwija się tezę, ni mniej ni więcej, tylko o pełnym szczęśliwości społeczeństwie złożonym z samych mężczyzn, w którym dzieci robione będą na drodze bezpłciowej, także przez mężczyzn, ma się rozumieć. Autor nie precyzuje, w jaki sposób, ale pomysł, trzeba przyznać, setny.. 
Szczególnego smaczku dodaje tej metodzie fakt, że właściwą autorką książki była śliczna żona Oliphanta, Alice le Strange. Książka wzbudziła wielkie zainteresowanie t.zw. society brytyjskiej, sama królowa Wiktoria, która przyjęła autora obiadem w Balmoral, kazała sobie przysłać egzemplarz tego dzieła. Królowa jednak rodziła klasycznie, z rozmachem, i skutecznie i przy pomocy małżonka. 

QZC02-036;RIR66-006p24

 


Królowa Wiktoria z małżonkiem

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter