Jedno zdziwienie dziennie - ...


Fałszowane pieniądze kakaowe. 

W Balberta, w pobliżu Guatemaala City, stolicy współczesnej Gwatemali, w ruinach osady zamieszkiwanej kiedyś przez Majów znaleziono urnę wypełnioną ziarnami kakao. W tym regionie nie uprawiano drzew kakaowych, był to więc materiał importowany z klasycznych regionów uprawy np. z Chiapas. Archeolodzy wysłali ziarna kakaowe do znawcy owoców tropikalnych, który orzekł, że są to ziarna znanej także współcześnie odmiany 'criollo'.  Urna mogła być sejfem waluty ważnej zarówno w państwie Majów jak i Azteków, albo ofiarą złożoną bogom. Zdumienie jednak wzbudziła analiza innego eksperta - paleo-etnobotanika ze Stanów Zjednoczonych który wykrył, że przesłany mu materiał to nie żadne ziarna kakaowe, ale sprytnie podrobione falsyfikaty - ziarna zrobione z miejscowej gliny wymodelowane i podbarwione tak sprytnie, że doskonale udawały kakao z zachowaniem cech odmian jakie wtedy znajdowały się w uprawie, mianowicie   Theobroma cacao, var. criollo. 
Trudno teraz orzec jednoznacznie, czy chodziło o obdarowanie boskich opiekunów niezniszczalnym symbolem waluty, czy jest to magazyn falsyfikatów, które miały dopiero wejść na rynek. 
Raport Antonio de Mendoza, wicekróla Nowej Hiszpanii adresowany do zwierzchnika, króla Hiszpanii pisany w 1537 wskazuje na tę drugą możliwość. W oparciu o informacje zebrane przez franciszkanina Bernardino de Sahagun wicekról narzeka, iż nie potrafi wyplenić oszustów, którzy umieszczają ziarna kakao w gorącym popiele by je wypełnić, wybielają świeże ziarno traktując ziarno kredą czy mokrą ziemią, podrabiają ziarna kakao z ciasta szarłatu (Amaranthus sp.), z wosku, pestek awokado (odpowiednio przyciętych i ukształtowanych) pokrywając je łuskami ziarn kakaowych. 'Prawdziwe kakao mieszają z tak podrobionymi ziarnami a także z ziarnami dzikiego kakao (Theobroma bicolor), by oszukiwać ludzi.' Azteccy oszuści nabrali takiej wprawy w tym procederze, że szybko przenieśli swoje umiejętności na fałszowanie złotych i srebrnych monet hiszpańskich. 

QZC02-018;QNK02-032,39;QCP05088\07\211

 

'Produkcja pieniędzy', zbiór i transport kakao
(Kodeks Florentyński)


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter