Jedno zdziwienie dziennie - ...


Pokrzywa dwupienna

 

 

 

 

 

 

 

 

Pożytki z pokrzywy. 

Starożytni Rzymianie mieli prosty sposób na pozbycie się przeziębień. Nacierali całe ciało oliwą do której uprzednio wkładali dużo liści pokrzywy. Prawdopodobnie używali do tego celu gatunku włoskiego Urtica pilulifera. Nasiona tej pokrzywy zabrali ze sobą kolonizując Albion. Stąd do dziś gatunek ten spotykany jest, choć coraz rzadziej, w Anglii. 
W Europie powszechnie występująca jako chwast pokrzywa dwupienna (Urtica dioica L.
z rodziny Pokrzywowatych) do niedawna miała wiele najróżniejszych zastosowań. 
Młode pokrzywy spożywać można jako warzywo, doskonale nadają się na zupy. 
Od bardzo dawna aż do połowy ubiegłego wieku powszechnie wyrabiano z włókien pokrzywy tkaniny np. na mundury wojskowe. Doskonałe grube materiały pokrzywowe nadawały sie na płótna żaglowe i liny. Pisał już o tym w XII wieku Albert Wielki. We Francji z pokrzywy produkowano swego czasu papier. 
Obecnie, kiedy staramy się odejść od nadmiernej chemizacji środków spożywczych wypada przypomnieeć o stareńkim, liczącym sobie setki lat sposobie na przyspieszanie dojrzewania zebranych owoców, jeśli z jakichś względów nam na tym zależy. Trzeba w tym celu układać na dno pojemnika z owocami warstewkę pokrzyw i owoce przykrywać drugą warstwą świeżej pokrzywy. Prawdopodobnie pokrzywy w tych warunkach wydzielają etylen przyspieszający i wyrównujący dojrzewanie owoców. Parzące włoski zawierające histaminę i kwas mrówkowy wpływają mobilizująco na rośliny, które stykają się z pokrzywami i czynią je bardziej odporne na pasożyty. Okazuje się, że łagodna stymulacja roślin podnosi w nich zawartość olejków eterycznych, co jest zasadniczym czynnikiem mechanizmów obronnych roślin. Wchodzimy tu w zakres tzw. allelopatii - dziedziny ekologii zajmującej się wzajemnymi powiązaniami między roślinami, ale to już osobne zagadnienie. 

QZC02-028;RIR75-044p124-6;QCP05021\HUT\236

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter