John Smith, jr., (1805-44)

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Warsawska milicja a Mormoni. 

W historii kościoła Mormonów (pełna nazwa brzmi: Kościół Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego; Church of Jesus Christ of Latter Day Saints) czytamy, że twórca tego kościoła, Joseph Smith (ur. 1805) został zamordowany 27.6.1844 przez milicję z Warsawy! Trzeba przyznać, że to dosyć szokująca wiadomość. Różne myśli mogą chodzić po głowie po przeczytaniu takiej wiadomości. Czyżby i tam nasi 'chłopcy robili' swoje? - strach pomyśleć..
A oto jak się sprawy miały. John Smith został zamordowany we więzieniu w Carthage (Illinois) przez grupę milicji (coś w rodzaju samoobrony) z pobliskiego miasta Warsaw nad Missisippi w stanie Illinois. A przyczyną były zadrażnienia na tle sprawności i konkurencyjności portów rzecznych na Missisippi. Warsaw poczuła się zagrożona portem w Nauvoo, gdzie Mormoni zorganizowali silną ekonomicznie społeczność i rozprawienie się z założycielem Mormonów wydawało sie najskuteczniejszą i najprostszą obroną ekonomiczną. W dostępnych mi źródłach brak informacji o tym, czy emigranci polscy mieli cokolwiek do czynienia z tym ewenementem. 
Morderstwo to stało się punktem zwrotnym dla Mormonów. Smith stał się męczennikiem za wiarę, scaliło to wielce sektę i uświadomiło jej członkom, że muszą szukać innego, lepszego miejsca dla swego kultu. Rozpoczęli swą długą wędrówkę na Zachód, aż zatrzymali się w Salt Lake City, Utah. Do dziś Salt Lake City jest mormońską stolicą, ale działalność ich obejmuje już cały świat. 
Jak wiadomo Joseph Smith otrzymał osobiście z rąk Anioła Moroni foliał, w którym na złotych kartkach zapisana byla 'Księga Mormona' specjalnym pismem. Smith przetłumaczyl tekst na angielski posługując się specjalnym krystalicznym przyrządem. 
Na załączonym obrazku widać jak Anioł Moroni wręcza złotą księgę założycielowi wiary mormońskiej. 

QZC02-024;RIO46-32;QCP05049\20\098;BAB2674p7,18

 

 ..a oto faksymile znaków, którymi zapisana była 'Księga Mormona' na złotych kartkach: 

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter