Jedno zdziwienie dziennie - ...


Zakazane kwiaty.

Sagowce (Cycadinae) to pospolite i piękne rośliny strefy tropikalnej. We wielu krajach są uprawiane, 'orzeszki' stanowią pożywny pokarm, wydobywa się z nich skrobię na tzw. sago, ale uprawia się też coraz częściej jako rośliny ozdobne przy domach i w oranżeriach. 
Ale.. w niektórych miastach i osiedlach wprowadzono nakaz usuwania męskich 'kwiatostanów' przed ich rozwinięciem. Sagowce, jako bardzo pierwotne rośliny nagozalążkowe nie posiadają kwiatów, choć tak się nazywa w praktyce mikrostrobilia i makrostrobilia - organy, gdzie tworzą się komórki płciowe tych roślin. Strobilia bywają bardzo okazałe - znane są gatunki o 'kwiatach' metrowej długości i ważące 40 kg. 
W Agana na wyspie Guam  już 1795 roku i nakazywano usuwać 'kwiaty męskie' zanim zaczną się rozwijać. Przyczyną takich zarządzeń był i jest niemiły, ostry zapach wydzielany przez kwiaty oraz olbrzymie ilości drażniącego pyłku, na który niektórzy mogą mieć uczulenia. Na dodatek mięsiste strobilia w stanie kwitnienia są w ciągłej gorączce - mają podwyższona temperaturę o kilka stopni w stosunku do otoczenia, co zwiększa skuteczność wydzielania niemiłego zapachu. 
No cóż, kwiaty, wbrew temu co o tym skłonni jesteśmy myśleć, nie pachną wcale dla nas, ale dla owadów, a te mają zmysł powonienia i zainteresowania życiowe zupełnie inne niż nasze.  

QZC02-017;BAB3288p277

 

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter