Jedno zdziwienie dziennie - ...


Czekolada o smaku zdrowaśkowym. 

Czekolada bardzo zasmakowała hiszpańskim zdobywcom Ameryki i stała się ich codziennym napojem. Niektórzy żyć bez niej nie mogli, nawet w kościele w czasie mszy niektórzy popijali ten upajający napój. 
Bardzo wcześnie też w kręgach kościelnych powstało pytanie, czy można delektować się czekoladą w dni postne. A także w związku ze specyficznymi właściwościami czekolady zastanawiano się, czy zakonnicy mogą pić ten podniecający napój. Jezuicy Nowej Hiszpanii w1650 zabronili picia czekolady wszystkim członkom swego zakonu, wkrótce jednak władze zakonne musiały sie wycofać. Nie sposób było wprowadzić zakazu w życie, a nawet zdarzały się przypadki opuszczania zakonu z tego powodu. 
Jednym z amatorów czekolady był Pedro
de San Jose Betancourt, zakonnik działający w Gwatemali (zmarł w 1667), kanonizowany niedwano w czasie wizyty Jana Pawła II w tym kraju (29.7.2002).  
Święty Pedro, jak przystało na zakonnika, przyrządzał sobie ten napój w niezwykle skromny sposób używając to tego okruchów sera i chleba, resztek czekolady z naczyń braciszków i kawałków brązowego cukru, jakie można było wyszperac w spiżarni. 
Pewnego razu świętego chciano uszanować oferując mu czekoladowy napój. Sługa boży przyjął ofertę pod warunkiem, że osoba przygotowująca napój będzie odmawiała w tym czasie zdrowaśki. Córka obdarowującego zabrała się natychmiast do przygotowania cennego płynu, ale zapomniała o życzeniu Świętego i podała mu xicara (specjane naczynie w którym przygotowywano czekoladę na sposób aztecki) pełne smakowitego, pożywnego płynu. Święty natychmiast wyczuł błąd, odsunął z niesmakiem naczynie i oświadczył, że napój nie smakuje wcale zdrowaśkami. 
Po śmierci świętego dziewczyna otrzymała od niego w testamencie mały koszyk chleba, nieco czekolady i cukru oraz trzy pesos. 
Tyle mówi legenda o czekoladzie, o smaku zdrowaśkowym i pobożności Świętego Pedro
de San Jose Betancourt. 

QZC02-015;QNK02-048

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter