Rongelap, logo Muzeum Pokoju
(w organizacji)

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Złowroga radość.

Pewnego marcowego dnia 1954 dzieci mieszkające na malutkiej wysepce atolu Rongelap na Pacyfiku miały wiele radości. Nagle z nieba zaczęła sypać się biel, i te, które bywały w kinie w Kwajalein odległym o 255 km wiedziały, że tak wygląda śnieg, którym radują się amerykańskie dzieci. Rongelap to atol złożony z 61 wysepek o łącznej powierzchni mniejszej niż 9 km kwadr. okalających piękną lagunę o powierzchni ponad 1000 km kwadr. Atol leży w strefie równikowej i śniegu nikt tam nigdy nie widział.  Dzieci więc z okrzykami radośc zbierały spdającą biel i bawiły się nią jak śniegiem. 
Był to jednak złowrogi śnieg i krótka radość. 
Wieczorem mieszkańcom Rongelap zaczęło dokuczać dotkliwe swędzenie, rankiem następnego dnia sytuacja się pogorszyła. Narzekano na łzawienie oczu, wszyscy czuli się źle, wielu wymiotowało. 'Śnieg' tymczasem przekształcił się w lepką masę, którą trudno było usunąć ze skóry. 
Za kilka dni przybyły na atol specjalistyczne drużyny armii amerykańskiej i zaczęło się przesiedlanie ludności na okoliczne wyspy. 
A przyczyna całej tej radości która przekształciła się w tragedię?
Otóż 1 marca 1954 Amerykanie dokonali eksperymentalnego wybuchu jądrowego (eksperyment 'Bravo') na atolu Bikini odległym o 161 km od atolu Rongelap. Nieszczęciem wiatr niósł radioaktywny pył w kierunku wyspy. Po drodze wiele pyłu wpadło do morza, to jednak co opadło na wyspę wystarczało, by Rongelapianie otrzymali dawkę napromieniowania na ponad dwa tysiące lat z góry - doza przez nich pochłonięta przekraczała ponad dwa tysięce razy dopuszczalne napromieniowanie całoroczne. 
Atol przez wiele dziesięcioleci pozostawał pusty, skażenie było zbyt wielkie by tam mieszkać. Dopiero po kilkudziesięciu latach podjęto akcję relokacyjną i przewiduje się, że w 2002 stokilkadziesiąt osób wróci na swoją wyspę. Oczywiście z dawnych osad i domostw nic nie pozostało. Buduje sie wszystko od nowa, na odwiedzających czeka nawet domek gościnny.. i muzeum (w organizacji). 
Atol Rongelap wchodzi obecnie w skład Republiki Wysp Marshalla - taką nazwę nosi olbrzymi akwen Pacyfiku o powierchni ponad milion km kwadr. złożony z 1225 wysepek zasiedlonych kilkudziesięcioma tysiącami mieszkańców. Łączna powierzchnia lądowa wynosi zaledwie 181 km kwadr. 
Pojęcie o odległościach i proporcjach ziemia/morze daje mapa tego regionu (atole Bikini i Rongelap w górnej części mapy). Warto też rzucić okiem na mapę samego atolu - formacji geologicznej zupełnie obcej Europie czy Ameryce Północnej. 

QZC02-014;RIR64-042p25,233

 

domek dla ew. gości zainteresowanych atolem


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2002
v.9

Site Meter