Jedno zdziwienie dziennie - ...Pięciopsia noc.

W pustynnych  częściach Australii noce bywają bardzo chłodne, jak to w klimacie kontynentalnym. Aborygeni, którzy opanowali ten kontynent 30.000 - 40.000 lat temu przystosowali się do tych warunków, mimo stosunkowo niskiej kultury materialnej. Posługiwali sie narzędziami kamiennymi, nie mieli stałych domostw, nie dysponowali zwierzętami domowymi poza jednym wyjątkiem - przywędrował nimi z Polinezji około 5000 lat temu pies dingo (Canis dingo). Przez długi czas był to jedyny ssak na tym kontynencie (poza nietoperzami i ssakami morskimi). Duże to zwierzę o pięknym futrze mierzyć może ponad metr długości (+ 30 cm ogona) i 60 cm wysokości. Australijczycy nie jedli psiego mięsa (jak to robili Polinezyjczycy), nie używali psów do polowań (jak Papuasi). Dingo był wyłącznie ich kompanem domowym używany m.in. do .. ogrzewania w zimne noce pustynne. 
Z tego to względu przyjęło się piękne określenie - w językach aborygeńskich mówi sie o zimnej nocy "była to noc pięciu psów" - aż piecioma psami trzeba było sie otulać, by nie przemarznąć.. 
Biorąc pod uwagę potencjalne niebezpieczństwo związane z polem elektromagnetycznym generowanym przez koce elektryczne, może to praktyczniejszy sposób spędzania zimnych nocy, szczególnie w samotnosci.. 

QZC01-099;BAB5117p274

dingo (Canis dingo)


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

sierpień 2002
v.8

Site Meter