.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Artystyczna kloaka.

Belgijski artysta Wim Delvoye jest twórcą monumentalnego dzieła zatytułowanego 'Cloaca'. Monumentalność polega m.in. na tym, że zajmuje ono całą salę muzealną i funkcjonuje 'jak żywe'. Jest to monstrualny model ludzkiego przewodu pokarmowego, który o wyznaczonym czasie przyjmuje pokarm i zachowuje się 'jak żywy', to znaczy trawi go i wydala produkty trawienia jak każdy przewód pokarmowy. Służba muzealna zbiera kupkę owego dzieła i spuszcza za nią wodę. 
Dzieło to wystawiono wiosną w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej a kurator Muzeum skommentował je w następujący sposób: 
"Siła tego dzieła polega na stworzeniu konfliktu przez połączenie sztuki [współczesnej] ze sztuką ludową oraz powagi z ironią". 

Tako rzecze Lem na podobny temat: 
".. jak przyjdzie jakiś wariat i zaprezentuje w salonie sztuki nowoczesnej pieczoną ludzką wątrobę, to zawsze się znajdą eksperci, którzy powiedzą, że to jest wiekopomne dokonanie artystyczne. " 

W związku z tym warto może zwrócić uwagę na ubieglowieczną rzeźbę, którą można oglądać we Włoszech. W parku jednak nie razi, no i nie robi smrodu, bo jest z kamienia..

 rzeźba w parku 'Villa Voltarca' (La Marche, Włochy) 

QZA09-044;QCP05071\25\91


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

sierpień 2002
v.7

Site Meter