.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Nowozelandzka republika. 

Maleńka to była republika, krótkotrwała, ale jednak była, i to na terenie Nowej Zelandii będącej wówczas kolonią brytyjską z miłościwie panującą królową Wiktorią. 
'Republic of Hawera' (w Taranaki, regionie z dużą liczbą polskich emigrabtów), powstała w 1879 i oficjalnie odłączyła się od Imperium Brytyjskiego, choć historycy poddają w wątpliwość legalność tego posunięcia. Miała swojego elekcyjnego prezydenta Jamesa Livingstona, swoją flagę, która dumnie powiewała nad prezydenckim pałacem i fortem Waipapa. 
Powstanie Republiki Hawera było wynikiem niezadowolenia brytyjskich kolonistów z opieki i ochrony, jakiej domagali się od rządu w Wellingtonie. Był to okres narastających zamieszek i walk kolonistów z Maorysami. Przywódca maoryski Titokowaru i przywódca duchowy Te Whiti skupili znaczne siły w pobliżu Hawera w Te Ngutu-o-te-manu stanowiąc poważne zagrożenie dla kolonistów. 
Republika z fortem w Hawera i naturalną granicą na rzece
Waingongoro przetrwała kilkanaście tygodni i niechętnie wspominana jest przez historyków jako dowód niesprawności brytyjskich władz kolonialnych. Nawet nie wiadomo, jaki sztandar powiewał nad pałacem. Wiadomo tylko, że nie był to sztandar brytyjski. 

RIO90-005;RIO83-071p63-4;QCP01-015

 

Taranaki z pięknym, rzekomo najregularniejszym stożkiem wulkanicznym 
Mt. Egmont.


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

sierpień 2002
v.8

Site Meter