Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3539

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                          notka następna

 

Jedno podumanie dziennie...

 
.

Do Rodaków pytania i pretensje (13). 
(poprzednia seria pytań znajduje się tu)

Od ponad trzydziestu lat mieszkam zagranicą . Nie uczestniczę w życiu politycznym ani zagranicą, ani w Polsce. Jestem przyrodnikiem a sprawami polskimi interesuję się jako posiadacz polskiego paszportu (którego mi swego czasu nie przedłużono dla nauczenia moresu), no i jako osoba z pewnymi powiązaniami z krajem ze względów osobistych. Obserwuję wydarzenia w Polsce posługując się tylko internetową prasą polską od czasu kiedy to zaczęło być możliwe, no i dzięki licznym kontaktom osobistym.

Niestety, nie jest to sprawa łatwa. Oto dlaczego:

"W sobotę odbył się marsz KOD, a tak naprawdę 5 partii politycznych, który według warszawskiej policji zgromadził ok.17-20 tys. osób, a w niedzielę marsz zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość, w którym uczestniczyło (wg. tego samego źródła) ok. 40- 45 tys. osób. Już choćby z tego porównania wynika, że wsparcie dla reform realizowanych przez parlamentarna większość Zjednoczonej Prawicy, utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie".
"Statystycznie w ten weekend społeczeństwo obywatelskie wygrało z narodem politycznym. Prawo i Sprawiedliwość na swoim marszu zgromadziło kilkanaście tysięcy. Komitet Obrony Demokracji - kilkadziesiąt".

I tego samego dnia czytam:

"Na pytanie zadane w sondzie telefonicznej 'Na kogo oddałaby Pani/Pan glos gdyby wybory do parlamentu Rzeczypospolitej odbyły się w przyszłą niedzielę' odpowiedziało 1620 badanych. Wyniki są następujące:
Prawo i Sprawiedliwość 45%; Nowoczesna.pl 12%; Kukiz’15 10%; Platforma Obywatelska 10%;Razem 6%; Polskie Stronnictwo Ludowe 4%; KORWIN 3%; Zjednoczona Lewica 3%; Unia Polityki Realnej 3%; nie wiem / odmowa odpowiedzi 4%.
W ankiecie zadano też pytanie o zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy.
Zgodnie z wynikami - 74% respondentów darzy prezydenta zaufaniem. 20% deklaruje nieufność.

oraz:

"Jak wynika z sondażu przeprowadzonego 15 grudnia przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, poparcie dla Nowoczesnej w ciągu dwóch ostatnich miesięcy poszybowało do 30,9 proc. Ugrupowanie Ryszarda Petru wyprzedza tym samym Prawo i Sprawiedliwość, na które dziś głosowałoby 27,3 proc. ankietowanych.
Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Platforma Obywatelska z 14,4-procentowym poparciem. Partie Kukiz’15 wspiera 7,9 proc. osób, a PSL – 5,6 proc". [QPL14340,1]
Polacy, i Polonia zagranicą ma prawo oczekiwać rzeczowej konkretnej informacji o tym, co się w Polsce dzieje."

Które wiadomości są prawdziwe, a które zwykłym oszustwem?

Nie zgadzam się na takie fałszowanie rzeczywistości. Uważam, że Polacy w Kraju, a także Polacy zagranicą mają prawo oczekiwać uczciwej informacji i o to powinni zadbać Rodacy. Jest rzeczą niemożliwą, że w tak homogennym etnicznie kraju wypowiedzi różniły się w tak dramatyczny sposób. Istnieją naukowe metody sprawdzania poprawności sondażowania. Sondaże statystyczne powinny dostarczać informacje wypracowanej uczciwie. Fałszowanie informacji to tak jak dostarczanie fałszywgo pieniądza czy oszukańczej kiełbasy. Ta radosna działalność przeróżnych 'sondażowni' musi być ukrócona. Codziennie faszeruje się prasę fałszem, pojawia się często kilka sondaży tego samego dnia, wszystkie wobec tych praktyk, to karmienie publicznymi pieniędzmi fałszywych dostawców dóbr. Oszukańcze 'sondażownie' powinny być karane i nieodwracalnie tracić licencję na taką działalność.
Polacy w kraju powinni tego dopilnować.

Szanujmy wolność słowa, ale domagajmy się od korzystających z tego odpowiedzialności za to, co głoszą. Świadome wprowadzanie w błąd społeczeństwa powinno być karane i to nie tylko w tak symboliczny sposób jak nazywanie Tomasza Lisa 'hieną roku 2015'.

------------------------------------------------------------------------

Na jednej z manifestacji KOD pojawiła się też taka zachęta, włożona w ręce dzieci:

Dzieci nawołuje się do ustrzelenia kaczora. Co robić z takimi rodzicami? Rozumiem, że goni ich strach utraty jakiegoś dobrze płatnego stanowiska, nie upoważnia to jednak do takich zabiegów wychowawczych. Mam nadzieją, że dzieciaki tego nie rozumieją, ale czy nie jest to wylęgarnia terrorystów? Jeśli już mówić o utracie praw rodzicielskich w kontekście np finansowym, to utrata praw rodzicielskich powinna mieć zastosowanie przede wszystkich do takich rodziców.

Ale był także motyw humorystyczne w pochodzie. Oto mecenas Giertych skacze na murku raźnie pokrzykując hasła pochodowe: "Kto nie skacze, ten jest z PiS-em, hop, hop, hop", i uczestnicy happeningu w podskokach udają się w dal... Serce rośnie:

https://youtu.be/V1Y90GBsjmM
A o samym Giertychu kilka szczegółów znajdziemy tu:
https://www.youtube.com/watch?v=gHagK9Z5kdU

-----------------------------------------------------------

Trzeba też powiedzieć o wałkowanej w te i nazad sprawie Trybunału Konstytucyjnego i przestrachu 'co to będzie, co to będzie..'.
Pomijając różne subtelności techniczne, jedna rzecz wynika jasno, choć nikt tego nie chce powiedzieć. Zwyczajnie, chodzi o to, że po utracie władzy wszelkimi siłami trzeba zachować prawo do 'liberum veto'. Można tym bardzo wiele zaszkodzić, o czym wiemy z historii.

-----------------------------------------------------------------------

Ciągle w prasie pojawiają się radosne komunikaty o bezrobociu mniejszym niż 10%. Jest to fałszowanie rzeczywistości. Setki tysięcy (pewnie 2-3 miliony) emigrantów, to przecież najczęściej młodzi ludzie wybierający się tam, gdzie można godnie żyć. Gdyby nie ich desperacja, byliby bezrobotnymi i psuli statystykę.
Cytat z prasy:

"Na koniec listopada stopa bezrobocia wyniosła 9,6%, w urzędach było zarjestrowane 1 530, 6 tys. osób, nieco więcej niż w październiku, ale mniej niż w zeszłym roku w tym samym okresie."

-------------------------------

Wreszcie kilka "złotych myśli" z serii ponurej radochy:

Kukiz o Sejmie:
"...nie podpisywałem kontraktu na pracę w cyrku. Jestem tu po to, by dążyć do zmiany konstytucji."
Krótko i rzeczowo, z dużą dozą czarnego humoru."

Posłanka Jolanta Hibner o Sejmie:
"Byłam posłem piątej i szóstej kadencji. Takiej rozpierduchy jeszcze nie było".
- Polityczki nie gęsi i swój język mają...

Wałęsa w charakterze lekarza w przedświątecznym wywiadzie z Olejnik:
"Usiadłby pan przy stole wigilijnym z Andrzejem Dudą, z prezydentem Dudą? — pyta Olejnik.
Wałęsa: Tak, bo wie pani, chorzy potrzebują lekarza.
A z prezesem Jarosławem Kaczyńskim? — Też, chorzy potrzebują lekarza — odpowiada Wałęsa.
Dopytywany wyjaśnia, na co są chorzy: Chorzy na pomysły, gdzie oni żyją, jaki oni kraj mają, łamią Konstytucję przysięgając wcześniej na Konstytucję, no proszę panią, no to są żarty — ostrzega Wałęsa.

Wałęsa stanie do boju:
"Jak się nie opamiętamy, to będę musiał jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój".

To by było na tyle przedświątecznego rozpamiętywania.

Wesołych Świąt!

[QPL14,334,340,341,345,350,339,352]
w sieci 23.12.2015; nr 3539

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter