Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3523

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno podumanie dziennie...

 

.

Stowarzyszenie Polaków w Auckland 
uczciło 70 rocznicę wybuchu 
Powstania Warszawskiego.

Okolicznościową uroczystością, będącą składanką recytacji prozy i poezji patriotycznej, krótkich utworów muzycznych w wykonaniu polonijnych dzieci i młodzieży oraz referatów wygłoszonych przez seniorów środowiska, a uzupełnionych filmem dokumentalnym o przebiegu powstania, uczczono w Domu Polskim w Auckland 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy uroczystości odśpiewali ponadto pieśń powstańczą „Warszawskie Dzieci".

Mimo kilku technicznych mankamentów, co spowodowało prawie godzinne opóźnienie, powstańcze, że się tak wyrażę, popołudnie, było udane. Czas oczekiwania na rozpoczęcie umilił wszystkim gościom Domu Polskiego gorący lunch, z pysznymi pyzami z gulaszem w roli głównej.

Ta niedzielna uroczystość, mimo wspomnianych problemów dowiodła, że Polonia nie jest obojętna na ważne ojczyźniane rocznice i święta. Ok. 50 osób na sali, to całkiem niezła frekwencja zważywszy, że informację o uroczystości nawet nie podano na stronie internetowej organizacji. Komunikacja ze światem zewnętrznym jest poważną bolączka aucklandzkiej organizacji polonijnej. A przecież, przy obecnych możliwościach elektronicznego komunikowania się informacja powinna dotrzeć do kilkuset Polonusów w Auckland. Ja o uroczystościach dowiedziałam się z facebooka , ze strony grupy do której należę - Polish Girls In Auckland (grupa to jest Na facebooku)

Nowy, wybrany kilka miesięcy temu zarząd zorganizował dobrą uroczystość, która nie była nudna. Dwa referaty, wprowadzający – p. Wisi Schwieters i główny p. Romana Dreckiego wysłuchane zostały z dużym zainteresowaniem.

P. Wisia podkreśliła dlaczego ta rocznica jest tak ważna dla Polaków i dlaczego powinniśmy ja przypominać kolejnym pokoleniom. Z kolei p. Roman Drecki z dużą swadą przedstawił swój punkt widzenia na przyczyny, skutki i znaczenie Powstania Warszawskiego dla walczącej z hitleryzmem Europy. Wystąpienie było wyważone, poparte faktami. Mówca zaznaczył na początku, że ten temat nie jest łatwy, i że Polacy oraz Polonia są w sprawie Powstania Warszawskiego podzieleni, a kontrowersje nigdy nie znikną, jak w wielu innych sprawach związanych z historią Polski..

Niemniej, mimo rożnych opinii i kontrowersji bohaterstwo powstańców i ofiary, w tym tysiące cywilnych, nie mogą i nie będą zapomniane.

Narodowe rocznice powinny być częścią programu każdej polonijnej organizacji. Najwyższa pora, żeby umiędzynarodowić takie uroczystości i zapraszać inne mieszkające w Auckland nacje. Dla nich byłaby to ciekawa lekcja historii. Wiem z rozmów z zaprzyjaźnionymi Nowozelandczykami, że dla wielu z nich Powstanie Warszawskie i Powstanie w Getcie Warszawskim, to samo…

Zachęcam zarząd Stowarzyszenia, żeby na kolejną narodową rocznice obchodzoną w Domu Polskim zaprosić Nowozelandczyków, a poprzez lokalne organizacje etniczne, również inne narodowości ( W Auckland jest ponad 200 rożnych grup etnicznych i narodowościowych!). Oczywiście, w tej sytuacji uroczystość językiem uroczystości byłby angielski, ale przecież to nie jest, jak sadzę, wielki problem.

Podczas niedzielnej uroczystości poznałam sympatyczna Panią Bożenę Krajewską-Pielarz, Polonuskę z Florydy. Jak się okazało, bardzo zaangażowaną działaczkę polonijną. Na drugi dzień spotkałyśmy się i serdecznie porozmawiałyśmy. Na miłą rozmowę przy kawie i kieliszku polskiej wiśniówki zaprosił p. Bożenę Konsul Honorowy RP. Szkoda, że prowadząc uroczystość pani Hania Leigh, prezes Stowarzyszania, nie wspomniała o miłym i ciekawym gościu z Florydy, tym bardziej, że rzadko goszczą w Domu Polskim Polonusi z innych krajów.

Myślę, że po tej udanej uroczystości, cała Polonia, nie tylko członkowie, ale ci niezrzeszeni, będą częściej zaglądać do Domu Polskiego na podobne, dobrze przygotowane imprezy i uroczystości. 

Maria Nowak
(Auckland)


Roman Drecki.


recytacja patriotycznych wierszy.

[QZE12128] foto RA
w sieci: 13.8.2014; nr 3523

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter