Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3520

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Ebola. (1)

Bardzo niebezpieczna epidemia wybuchła w krajach najmniej przygotowanych do jej opanowania. Jest to gorączka krwiotoczna , nazwano ją Ebola od rzeki w północnej części Demokratycznej Republiki Kongo. Chorobę krwiotocznej gorączki powoduje wirus z rodziny filoviridae i jak dotąd nie znaleziono lekarstwa ani nie udało się wytworzyć szczepionki na tę chorobę (tu należy także groźny wirus Marburg). Wirusy takie jak Ebola, HIV, SARS, grypa ptasia, są szczególnie niebezpieczne i trudne do opanowania, ponieważ przenoszone są międzygatunkowo. Mechanizm tego procesu ciągle wymaga wyjaśnienia.


Ebola w mikroskopie elektronowym.

Ebola sporadycznie występowała w Afryce Środkowej, teraz nagle pojawiła się w Gwinei i przeniosła do sąsiedniej Liberii i Sierra Leone. Z teoretycznego punktu widzenia interesujące jest wykrycie elementów wirusa w tzw 'genomach kopalnych' - częściach genomu przenaszalnych często przez miliony lat z pokolenia na pokolenie, bez żadnych objawów metabolicznych.
Jest to największa epidemia Eboli z dotąd znanych. Uważa się, że istnieje kilka podstawowych przyczyn pojawienia się epidemii akurat teraz i w tych krajach. Składa się na to połączenie warunków ekonomicznych, ekologicznych a także obyczajowych. Wirus przenosi się droga kontaktów bezpośrednich z roznosicielem. Pewne płyny muszą być przenoszone, co może nastąpić przez dotykanie ciała osoby zarażonej czy kontakty intymne. W Afryce może też wynikać obyczajów pogrzebowych, kiedy dotyka się ciała nieboszczyka, myje, itp. Nawet osoba która przeżyła zakażenie przez dłuższy czas jest nosicielem wirusa. Ale przebywanie w jednym pomieszczeniu bez kontaktów osobistych zakażeniem nie grozi. Z tego powodu wszelka praca związana z leczeniem, transportem zmarłych, pochówkiem, wymaga szczególnego wyposażenia którym z reguły nie dysponują miejscowe szpitale. Służba medyczna w pełnym rynsztunku wygląda jak Marsjanie z filmów science fiction, a na to stać tylko służby sprowadzane z bogatych krajów. 

notka następna o Ebola.

[QZE12123];QEQ53254,268,a,141,270,5,282;QEP84275;QEP82134
w sieci: 7.8.2014; nr 3520

 

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter