Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3516

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Pani Witzke. 

A oto następna nowozelandzka książka tematycznie związana z Polską, a ściślej z Polonią Nowozelandzką. 
Pani Juliana Witzke przybyła do Nowej Zelandii w roku 1876 jako dziewięcioletnia emigrantka niemiecka. Tak rejestrowano wszystkich przybyszów z Pomorza, Wiekopolski i Śląska, bo przecież Polski nie było a emigrant musiał skądś przybyć. Do Nowej Zelandii przybyła sama, matka jej pozostała w Polsce. Jej umiłowanie kraju i polskiej poezji, wyniesione z domu było jednak tak wielkie, że przez całe życie pielęgnowała polskość, polskie tradycje i w tej atmosferze wychowała swoje dzieci w Nowej Zelandii. Przez całe życie interesowała się tym co dzieje się w Polsce, współczuła losom Polaków w czasie II Wojny Światowej.
Losami jej zajął się nowozelandzki pisarz Allan Marriott dobrze zorientowany w sprawach polskich. Rezultat swojego zainteresowania przedstawia w książce:

Allan Marriott

The Witzke Woman
A Novel

Wily Publications
Christchurch, NZ
2014; str. 200 (30 $NZ)

Z Allanem Marriottem spotka się tutejsza Polonia

w niedzielę 27.7.2014 o godz. 13.00, 
w Domu Polskim w Auckland, 
1 Mc Donald St.

Podczas tego spotkania autor zaprezentuje swoją książkę i podzieli się swoimi poglądami na sprawy polskie (być może/RA). 
Warto wspomnieć, że w poprzedniej jego książce Mud Beneath My Boots (2005) zajmował się synem pani Witzke, który był osobiście zaangażowany w sprawy europejskie, był żołnierzem nowozelandzkiego oddziału walczącego u boku armii brytyjskiej w czasie I Wojny Światowej. 

[QZE12119];[QEQ43017]
w sieci: 25.7.2014; nr 3516


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter