Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3507

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Zwierzak o pięciu kończynach.

Piąte koło u wozu, powiedzenie znane w Polsce dla wyrażenia technicznego nonsensu. To samo dotyczy kończyn zwierząt. I rzeczywiście wszystkie zwierzęta z kończynami używanymi do poruszania się mają parzystą liczbę kończyn. Od człowieka, przez konia, pająka do stonogi, wszędzie nie widać pożytku z dodatkowej nieparzystej nogi (pomijam tu rozgwiazdy, ale ona maja pięć ramion albo promieni, a nie pięć nóg!). 
Jest jednak jeden interesujący wyjątek. Czerwony kangur australijski (Macropus rufus), nieoficjalna maskotka Australii, ma pięć kończyn bardzo czynnych w poruszaniu się. 

Uczeni australijscy skonstruowali urządzenie pozwalające na zbadanie siły wywieranej przez poszczególne kończyny na podłoże po którym kangur biegnie. Sufit urządzenia jest niski, żeby kangur nie wyczyniał podskoków. Na krótkim filmie widać dokładnie, że kangur nie wlecze za sobą ogona jak robią to wszystkie ssaki wyposażone w tę ozdobę, ale używa do chodu i biegu tak jak nogę. Pomiary wykazały, że jest to noga bardzo silna, silniejsza niż wszystkie pozostałe cztery nogi kangura. Żeby poznać dokładniej biomechaniczne właściwości ogona kangurzego podjęto też badania cytologiczne. Stwierdzono, że komórki mięśniowe mają bardzo liczne mitochondria, a właśnie mitochondria są dostawcą ATP niezbędnego do wykonania jakiejkolwiek czynności fizjologicznje, a w szczególnosci wymagającej wysiłku fizycznego. 

Krótki filmik pokazujący jak kangur korzysta ze swojego ogona obejrzeć można tu

u góry: kangur, malowidło na korze,
zachodnia Ziemia Arnhema, tzw. 'styl rentgenowski'.
[QZE12::109];[QEQ53::161]a
w sieci: 5.7.2014; nr 3507

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ.  R. Antoszewskiego)

  Site Meter