Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3487

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Drzewo chusteczkowe.

Jest takie drzewo, które w porze kwitnienia wygląda jakby ktoś porozwieszał na nim chusteczki albo obsiadły je białe gołębie. Stąd nazwa drzewa chusteczkowego lub gołębiego. Ten niezwykły wygląd przez krótki okres kwitnienia powoduje, że ma ono wielu miłośników na całym świecie, istnieje szereg klubów skupiających entuzjastów tej rośliny.
Drzewo chusteczkowe lub gołębie (Davidia involucrata) pochodzi z Chin i uważane jest za najbardziej okazałe z drzew klimatu umiarkowanego. Należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae) charakteryzujących się m.in. szczególną budową kwiatostanów. Bo te okazałe chusteczki to nie są pojedyncze kwiaty, ale kwiatostany - szereg kwiatów połączonych w grupie bez okazałych płatków kwiatowych, ale wykorzystujących dla celów propagandowych kilka liści u swej podstawy zwanych podsadkami. Podsadki początkowo pełnią funkcję ochronną pąków kwiatowych. W tym przypadku są to podsadki wyjątkowo okazałe, wspaniale kontrastujące z piękną zielenią liści.
Jest ozdobą wielu ogrodów botanicznych, oferowana jest także do hodowli przydomowej, jako że znosi dobrze europejski klimat. Pięknie zakwitła ostatnio w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, skąd pewna entuzjastka przysłała mi to zdjęcie.
 

foto: Marta P. z Niemiec
[QZE12::084];[QEQ53::026]7]
w sieci: 27.5.2014; nr 3487

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter