Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3481

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                 

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Pień starego drzewa.

W Glen Eden, jednej z dzielnic Aucklandu podziwiać można piękną rzeźbę użyteczną - 'ławeczkę' wykonaną z pnia gigantycznego drzewa. Ładny to przykład poszanowania przyrody i wieku. 
W kraju pełno jest dużych drzew i starych martwych pni. Nowozelandczycy z szacunkiem odnoszą się do swojej przyrody. W samym mieście, nawet w centrum, jest bardzo wiele (pewnie dobrze ponad sto) rezerwatów dostępnych dla publiczności i odpowiednio zadbanych. Rzadko widać też przejawy wandalizmu. Potrafią też bronić swoich cenności. Kiedyś przejeżdżałem nad zatoką w pobliżu mojego domu z pewnym gościem z Polski. O - uradował się mój gość widząc śpiwory rozłożone pod olbrzymimy palmami - który koniecznie chciał zobaczyć w Nowej Zelandii żebraków i bezdomnych.  
Trudno było mu wytłumaczyć, że to mieszkańcy pobliskich domów  ulokowali się pod pięknymi palmami, że uchronić je przed wycięciem. Akurat w tym miejscu jakaś firma umyśliła postawić hotel. Interwencja urzędowa nie pomogła, to ludziska przespali kilka nocek pod palmami. Interwencja czynna pomogła. Palmy stoją, plaża jest piękna jaka była. 

Oto ta 'ławeczka'. Wygląda jak jakiś olbrzym z czasów dinozaurów, ale wszystko to odgałęzienia jednego pnia nieco wyciosane dla wygody i zabawy dzieci.

A jak popatrzeć z drugiej strony, widać abstrakcyjne wzory, wcale nie malowane z wyobraźni artysty, ale szpary i pęknięcia wypełnione kolorowym materiałem wodoodpornym.

Obok zbajduje się jeden z 55 oddziałów Aucklandzkiej Biblioteki Publicznej, za 'ławeczką' jest oddział banku, a w drugim budynku dentysta. Można więc kontemplować na wszystkie istotne życiowo tematy, albo poczytać książkę....
A dzieci mają ubaw wspinając się do mocno przytwierdzonych drewnianych kul. 

artysta: Brierley Millman, NZ, 2003
foto RA
[QZE12::076];[ART-pien]
w sieci: 16.5.2014; nr 3481


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter