Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3476

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                             

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Nos jako wabik płciowy dinozaura. 

Galeria dinozaurów to rewia dziwolągów. Do galerii tej dodano jeszcze jeden okaz.
Uczeni prowadzący wykopaliska w Utah w rezerwacie-monumencie narodowym 'Grand Staircase-Escalante National Monument' odkryli części szkieletu jeszcze jednego olbrzyma. Jest to pięciometrowy dinozaur, a jego szczególną cechą jest olbrzymi nochal i ostre rogi metrowej długości sięgające prawie do czubka nosa. Nazwano go Nasutoceratops titusi - coś jakby rogaty nosal.
Zwierzę to żyło 76 milionów lat temu w subtropikalnej, bagnistej krainie zwanej przez geologów Laramidia. W tym czasie, w okresie kredowym, Północna Ameryka podzielona była na dwie części przez morze w samym centrum i wąski pas lądowy rozpościerał się od obecnej Alaski do Meksyku. Laramidia była pokryta gęstym lasem liściastym i w niczym nie przypominała obecnego pustynnego stanu Utah. W tym czasie żyły też inne dinozaury, w tym olbrzymi Tyranosaurus rex i Triceratops. Rozwój roślin kwiatowych umożliwił istnienie i powstawanie coraz to nowych gatunków zwierząt o monstrualnych rozmiarach. Sama czaszka Nasutoceratops titusi mierzy 1,8 metra. 
Uczeni przypuszczają, że zarówno rogi jak i olbrzymi nos były ozdobami atrakcyjnymi dla płci przeciwnej. Może się to wydawać dziwnym sposobem uatrakcyjniania wizerunku, choć jak sie popatrzy na sposoby jakimi posługuje się Homo sapiens dla przyciągania uwagi płci przeciwnej, nic nie powinno nas dziwić. 

 

Te barwy to raczej fantazja archeologów, jak wiadomo fotograficy nie dysponowali wtedy filmem kolorowym...

u góry sześciometrowy triceratops
[QZE11::090];[QEQ35::130]b,c
w sieci 8.5.2014; nr 3476

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter