Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3475

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Kościół Latającego Potwora Spaghetti.

Wiemy, że istnieje Kościół Latającego Potwora Spaghetti. Ma dużo wyznawców, szczególnie na kampusach w USA, Niemczech, ale i w Polsce powoli zapuszcza makaroniaste korzenie. Wyznawcy nazywają siebie pastafarianami i walczą, by zasady Kościoła Latającego Potwora wykładane były w szkołach na równi z kreacjonizmem. Wedle ich wierzeń świat został stworzony przez niewykrywalnego i niewidocznego Potwora Spaghetti. Pastafarianie są jedynym kościołem dającym klarowne wyjaśnienie owego tajemniczego ocieplenia jakie zagraża ludzkości. Wykazali oni mianowicie, że zmiana średniej temperatury jest skorelowana ze spadkiem liczby piratów. Korelacja jest matematycznie poprawna i z tego punktu widzenia niepodważalna. 

Szwedzki artysta Arne Niklas Jansson zaadaptował dzieło Michała Anioła dla ilustracji podstaw wierzeń pastafarianów (zdjęcie u góry), a mołdawski poeta Igor Ursenco przedstawił rzecz w tomie poezji zatytułowanym "The Flying Spaghetti Monster". 

Za każdym razem, kiedy otwieram puszkę spaghetti Heinza (tanie i dobre, z pomidorami*), zastanawiam się, czy popełniam świętokradztwo, czy spełniam akt wiary. 

Żeby być w porządku, na wszelki wypadek  za każdym razem wykładam na stół durszlak, który jest narzędziem używanym podczas świętego obrządku przyjmowania nowych wyznawców, można tez nosić go na co dzień na głowie. Ma być symbolem odcedzania makaronowej prawdy od niepotrzebnych naleciałości doktrynalnej zupy. Nowym wyznawcom zakłada się to na głowę, ale ja nie zakładam, żeby być w porządku ze swoimi zasadami!.


Symbol pastafarian

*) Uwaga - nie biorę żadnej forsy za reklamę!

ilustracje religijne: Wikipedia
[QZE12::054];[QEQ52::089]227,6
w sieci: 7.5.2014; nr 3475

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ.  R. Antoszewskiego)

  Site Meter