Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3466
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

 

.

 

 

 

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

    

ANZAC DAY;
Dzień upamiętnienia żołnierzy i weteranów ANZAC.

    

 

Cała Nowa Zelandia dziś świętuje. 25 kwietnia uroczyście obchodzi się to tzw. ANZAC DAY, dzień upamiętnienia i dziękczynienia wszystkim ofiarom wojen poniesionych przez Nową Zelandię. Uroczystość ta, jak na Nową Zelandię, ma długą historię. Zaczęło się w roku 1916, kiedy do kraju dotarła wiadomość, że połączon siły Australii i Nowej Zelandii nazwane ANZAC (od Australia and New Zealand Army Corps) wylądowały na półwyspie Gallipoli. 
Korpus Australijsko-Nowozelandzki złożony z Australijskich Wojsk Imperialnych i Nowozelandzkich Wojsk Ekspedycyjnych powołany został już w r. 1914. W r. 1915 stacjonował w Egipcie pod zjednoczonym dowództwem. Stamtąd, wedle strategii Winstona Churchilla, wysłany został na Gallipoli z zadaniem pokonania armii tureckiej, otwarcia morza Kaspijskiego dla armii zaprzyjaźnionych i dojścia do Konstantynopola dla pokonania Imperium Otomańskiego, wówczas walczącego po stronie Niemiec. Siłami tureckimi dowodził sam Mustafa Kemal, później zwany Atatürkiem. Niestety, zadania nie udało się wykonać. Miała to być krótka walka, trwała jednak osiem miesięcy i pod koniec 1915 Korpus został wycofany. Straty były wielkie. Zginęło 21.255 Brytyjczyków, około 10.000 Francuzów, 8.709 Australijczyków, 2.721 Nowozelandczyków i 1.358 żołnierzy z Indii Brytyjskich. 
Mimo braku sukcesu, wspólny wysiłek wojenny Australii i Nowej Zelandii miał olbrzymi wpływ na stworzenie poczucia wspólnoty narodowej Australijczyk ów i Nowozelandczyków. Wówczas Australia i Nowa Zelandia były od kilku lat Dominiami Brytyjskimi, przedtem miały statut kolonii. 
W wyniku wspólnych walk i poniesionych ofiar powstał w narodzie coś w rodzaju mitu ANZAC, poważnego czynnika kształtującego poczucie narodowości. 
Co roku w ANZAC DAY we wszystkich miastach Australii i Nowej Zelandii odbywają się nabożeństwa, uroczyste oddanie honorów na cmentarzach wojskowych, marsze wojska i kombatantów, spotkania i inne uroczystości organizowane przez organizacje kombatantów i młodzież szkolną. Zbiera się też fundusze na pomoc inwalidom i osobom poszkodowanym. We wszystkich miejscach publicznych sprzedaje się symboliczne maki, dochód przebaczony jest na cele publiczne. 

Po II Wojnie Światowej Anzac Day obejmuje też ofiary wszystkich wojen i sił pokojowych w których żołnierze braii i biorą udział. 
Obecnie Anzac Dey obchodzony jest we wielu krajach regionu pacyficznego, na Wyspach Cooka, Pitcairn, Tonga. Do niedawna obchodzono też ten dzień w Samoa i Papui Nowej Gwinei. Kraje te do niedawna nie istniały, ale mieszkańcy ich niedawno jeszcze kolonii brytyjskich, brali udział we wszystkich wojennych zmaganiach Nowej Zelandii i Australii. 
Żołnierzy połączonych sił nazywa się 'Anzacs', po na naszemu byliby to 'Anzakowcy'. 

[QZE12::63];[QEQ52::144]
w sieci 25.4.2014; nr 3466

.

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter