Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3464

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

 

 

 

Rola jaj strusich w kartografii.

Skorupy jaj strusich od tysięcy lat wykorzystywano jako naczynie do płynów a różnie obrabiane fragmenty używano jako ozdoby. Niezwykłe zastosowanie znalazły jednak w kartografii. Najstarszy znany globu kuli ziemskiej przedstawiający Nowy Świat wykonano ze sklejonych dolnych połówek jaj strusia. Wyraźnie widać miejsce sklejenia połówek. Wygrawerowano na nim zarysy lądów na półkuli zachodniej wykorzystując nowe naówczas szczegóły z doniesień Kolumba i Amerigo Vespucci. Wykonano go prawdopodobnie w roku 1504 we Florencji. Na zarysie Nowego Świata widnieją trzy nazwy: "TERRA DE BRAZIL," "MVNDVS NOVVS, and "TERRA SANCTAE CRVCIS." Zgodnie z ówczesnym stylem przyjętym w kartografii, wygrawerowano fale, znajdują się na nim potwory morskie, a nawet rozbitek.

To ten globus posłużył do odlewu miedzianego globusa zwanego Globusem Lennoxa, znajdującym się w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej i uznawanego dotąd za najstarszą prezentację Ameryki. Miedziany globus wykonano w roku 1510. Równik na tym głobusie pokrywa się ze szwem na globusie jajkowym. 

Zarysy lądów rytowano na skorupie prawdopodobnie tą samą techniką jak omówione poprzednio wzory na strusich jajach pochodzące sprzed 60.000 lat. 

[QZE12::061];[QEQ36::209]b,d
w sieci: 21.4.2014; nr 3464

 

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter