Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3461

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Ukraina w XVI i XVII wieku.

W natłoku wieści z obecnej Ukrainy warto popatrzeć na przeszłość sąsiada. Wpadła mi w rękę (elektroniczną) interesująca książka ukraińskiego autora, trącąca nieco myszką i zapewne niezbyt obiektywna, ale że jest w niej też element wielkanocny, postanowiłem ją przedstawić na tej stronie:

Mihaiło Hruszewsky (Mikhailo Grushevskiy w transliteracji bibliogr.)
Kulturno Nacionalnij ruch na Ukraini w XVI-XVII wici;
Kiiw - Lwiw
(Kijów - Lwów), 1912, 264 str.
[Культурно-національний рух на Україні в XVI–XVII віці]

Hruszewsky to znany i do dziś ceniony historyk Ukrainy. Urodzony w Chełmie (1866), matka pewnie była Polką, więc znał sprawy polskie dosyć dokładnie. Napisał wiele fundamentalnych dzieł i przewodził życiu naukowemu Ukrainy. Pod względem poglądów politycznych był przede wszystkim Ukraińcem, i choć poparł (po różnych wahaniach) rewolucję radziecką, nie przeszkodziło to ominąć czystki stalinowskiej. Wydalono go w r. 1931 z Kijowa do Moskwy i wkrótce zmarł w podejrzanych okolicznościach w Kisłowodsku w r. 1934. 

Cała książka w dużym stopniu zajmuje się sprawami polskimi, rolą powstania Chmielnickiego, mowa jest o słynnej Akademii Ostrogskiej i in. A przeglądając książkę (mnóstwo ilustracji) odnalazłem i cos takiego - Malowidło z kaplicy jagiellońskiej w Krakowie. Ciekaw jestem czy można oglądać je dziś. 

Więcej szczegółów nie znalazłem, ale przyznaję, czytałem wyrywkowo - książka jest w języku ukraińskim. 

Można ją ściągnąć w całości z pięknej bogatej biblioteki światowej:
http://content.wdl.org/10015/service/10015.pdf
(48 Mb)

[QZE12::058];[QCB50::070]p34;[QEQ52::104]
w sieci: 17.4.2014; nr 3461

 

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter