Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XV; No 3454

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

notka poprzednia                                     zestawienie miesięczne                                           notka następna

Jedno zadziałanie dziennie...

 
.
 

Neuroblastoma.

Przekazuję apel polskiego zespołu międzynarodowej organizacji CitizenGO zajmującej się prawami człowieka w szerokim tego słowa znaczeniu. 

"Neuroblasoma *) to bardzo ciężki i najmniej poznany nowotwór wieku dziecięcego, najczęściej atakuje dzieci do 2 roku życia. Szanse na przeżycie szacują się na poziomie 30-40%, im dziecko starsze tym szanse te maleją. Terapia przeciwciałami anty GD2 zwiększa te szanse o 20%. Niestety, terapia ta, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich czy Rosji, w Polsce dla dzieci chorych na neuroblastomę nie jest dostępna. Jej całkowity koszt zagranicą kształtuje się od 150 do 230 tys. euro. Rodzice dzieci chorych na neuroblastomę w Polsce są zmuszeni do wychodzenia z puszkami na ulicę... Aktualnie w Polsce jest ok. 10 dzieci, które zbierają na takie leczenie, lecz mimo to Minister Zdrowia odmawia im pomocy. Wstawmy się za tymi dzieciakami. Sześć tygodni temu zmarł Filip Kubiś, rodzice uzbierali pieniążki, jednak trwało to zbyt długo i gdy dojechał na terapię do Niemiec, okazało się, że jest za późno... Optymalny czas na rozpoczęcie terapii to 6 tyg. od zakończenia radioterapii... Rodzice Filipa nie zdążyli:( Ilu jeszcze rodziców nie zdąży...? 

Proszę, nie pozostawiajmy Tych Dzieci i ich rodziców samych sobie, wesprzyjmy ich w tej nierównej i morderczej walce. Niech Minister Zdrowia dowie się, że nie są nam obojętni, a nasza inicjatywa przekona go do zmiany przepisów, a tym samym sprawi, że Ministerstwo Zdrowia znajdzie środki na prowadzenie badań i umożliwi Tym Dzieciaczkom skorzystanie z tej terapii bezpłatnie, tak jak ma to miejsce w innych krajach. Nasze ośrodki onkologii dziecięcej są przygotowane merytorycznie do rozpoczęcia tej terapii choćby dziś. Bardzo na to liczę... Dlatego proszę, podpisz! Siła jest w nas!"

Oto link do strony.

Serdecznie pozdrawiam w imieniu międzynarodowego Zespołu CitizenGO,

Magdalena Korzekwa

Polish Campaigns Manager

------------------
*) Neuroblastoma to zrakowacenie wynikające z nienormalnego rozwoju komórek nerwowych - neuroblastów, które zamiast wtworzyć neurony rozwijają się w niekontrolowany twór rakowy.

[QZE12::051];[QLE16::143]
w sieci: 7.4.2014; nr 3454


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter