Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3427

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Najlepszy podarunek gwiazdkowy.

Tę notatkę oprawiam świątecznie, przedwcześnie, świadomie, ale z celem.

Jest taki bank o światowym zasięgu, dający pożyczki bez oprocentowania, bez prawników, bez czeków, bez formalności, przyjmujący wpłaty dowolne, nie dający odsetek, nie gwarantujący  zabezpieczenia lokaty, a jednak ryzyko jest rzędu setnych procenta, a bank skupia ponad milion depozytariuszy.
Brzmi to nieprawdopodobnie, a jednak tak jest. 
A wygląda to tak, pisze Dr Mariusz Koziak spod Warszawy, jeden z 'udziałowców' tego banku:

.... postanowiłem podzielić się na forum pewnymi faktami, które dotyczą nas wszystkich a może nie każdemu są znane. Pozwolą one zaoszczędzić nam pieniądze, które możemy a nawet powinniśmy przeznaczyć dla potrzebujących. Powiem wam co ja robię z pieniędzmi, które oszczędzam nie wydając np. na niepotrzebne leki lub preparaty wielowitaminowe. Od dawna (lecz na pewno nie w wystarczający sposób) jestem fanem pożyczek charytatywnych dla osób tworzących lub powiększających swój biznes. 
Wystarczy mieć kartę kredytową i możecie przeznaczyć równowartość 25$ (lub wielokrotność) rodzinie np. w Pakistanie, która chce kupić np. bawoła (setki dokładnie opisanych biznesów na całym świecie). Rodzina taka po zakupie zwierzęcia zacznie sprzedawać mleko, zarabiając dla siebie i zwracając nam pożyczkę. Odzyskane pieniądze możemy pożyczać innym i tak w kółko. To jest niesamowite, wiecie że do tej pory odzyskałem 100% z pożyczanych pieniędzy. Bez weksli, bez umów, bez prawników, tylko na kliknięcie przesyłam kasę nieznanym sobie potrzebującym. A oni mi ją w ratach zwracają. Do tej pory wszyscy!!! Dajemy im nie rybę ale wędkę, o ileż to bardziej sensowne. Zachęcam was do odwiedzenia strony i zaangażowania się w tą formę charytatywności. ...

Warto zapoznać się z tym bankiem. Można to zrobić zaglądając na: 

http://www.kiva.org 

a szczegóły działania są tu:

http://www.kiva.org/about

Bank został założony w r. 2005 z inicjatywy Stanford Business School, jest organizacją niedochodową, centrala znajduje sie w San Francisco. Bank skupia ponad milion pożyczkodawców, rozdysponował sumę ponad pół miliarda dolarów od ponad miliona pożyczkodawców. Pożyczkobiorcami są zwykle drobni przedsiębiorcy lub osoby w potrzebie z 73 krajów. Bank udzielił ponad 647 tysięcy nieoprocentowanych pożyczek o średniej wysokości nieco ponad 411$. Z bankiem współpracuje 450 woluntariuszy z całego świata. Aż 99.02 procent pożyczek spłacana jest zgodnie z regułami postępowania, mimo braku jakichkolwiek formalnych zobowiązań. 
Aktywność banku jest imponująca. Na przykład tylko w ostatnim tygodniu pożyczono ponad trzy miliony dolarów a ponad 37 tysięcy pożyczkodawców wsparło bank swoimi wkładami. 

Oferując jedną paczkę (25 $) komukolwiek z obszernej listy zgłaszających się osób, przed podjęciem decyzji, możemy zapoznać się z działalnością pożyczkobiorcy, rodzajem jego potrzeb, a potem sprawdzać wywiązywanie się z podjętych zobowiązań. Niektóre potrzeby są wzruszające. Zakup worków ryżu, naprawa motocykla używanego do rozwożenia produktów spożywczych, zakup cielaka, zakup owiec, itp. Pożyczkobiorcy są z całego świata. Z Filipin, Kambodży, Boliwii, Armenii, Mongolii, Kenii, Peru, Azebejdżanu, Hondurasu, ale też z USA. 

Nieraz martwimy się po świętach co zrobić z niepotrzebnymi prezentami, niezjedzonymi daniami świątecznymi, bzdurnymi gadżetami. 
Wydaje się, że omawiany bank to idealna forma prezentu. Prezentu potrzebującym i prezentu samemu sobie...

[QZE12::019];[QEQ41::276]9;[QEQ50::111]
w sieci: 19.12.2013; nr 3427

 

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

Site Meter