Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3417

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Poranne mdłości.

Są poranne mgły, wiadomości poranne, niektórzy mają kaca porannego, niektóre mają mdłości czy nudności poranne. 
Aby mieć poranne nudności trzeba być w ciąży i trzeba być człowiekiem, a ściślej kobietą. Bo inne ssaki, nawet naczelne, mdłości porannych nie miewają. 
Od dawna uczeni zastanawiali się nad przyczyną tej sprawy. Jedni sądzili, że to przejaw współzawodnictwa matki i płodu o pokarm, inni, że to mechanizm obronny chroniący płód przed zatruciem pokarmowym. 
Dwie trzecie kobiet w skali światowej cierpi na tę niedogodność. 
Przeważa pogląd, że nudności i związane z tym wymioty to obrona płodu przed ujemnymi skutkami metabolitów pokarmów mięsnych i ostrych pokarmów roślinnych. 
Historycznie rzecz biorąc pokarmy mięsne zawierać mogły szkodliwe pasożyty, a ostre pokarmy roślinne drażniące wtórne metabolity. A i teraz pokarmy mięsne zawierają znacznie więcej potencjalnie groźnych zarazków. Pobieranie ich w krytycznym momencie rozwoju płodu, jak i wzmożonej wrażliwości matki, stanowi poważne niebezpieczeństwo. Poranne mdłości i związane z tym wymioty stanowi ochronę obu. 
Gdyby rzecz polegała na antagonizmie między matką a płodem, powinny one występować najwyraźniej pod koniec ciąży, bo wtedy płód ma największy apetyt. Tymczasem występowanie ich maleje po 18-tym tygodniu ciąży. Największa wrażliwość płodu na drażniące składniki pokarmowe występuje przed tym terminem, kiedy to powstaje większość organów płodu i układ nerwowy. 
U podstaw tej niedogodności leży prawdopodobnie wielkie zróżnicowanie pokarmowe ludzi, większe niż wszystkich innych ssaków. Na dowód przytoczyć można fakt, że w kulturach gdzie pokarmy są mdłe, nie zawierają ostrych składników, nudności poranne występują rzadziej. Dowodem ochronnej ich roli jest także fakt, że kobiety cierpiące na nudności poranne mają mniej aborcji spontanicznych, co by świadczyło o ich roli ochronnej. 
Inne ssaki nie cierpią na nudności poranne, bo tylko człowiek ma tak zróżnicowaną dietę, a alkohol i palenie wzmaga nudności. Tak więc nie martwy się nadto nudnościami i na wszelki wypadek ograniczmy spożywanie pokarmów ostrych, wstrzymujmy się od palenia i sznapsów. 

[QZE03::095];[QEP60::284]
w sieci: 7.12.2013; nr 3417

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter