Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3394

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

 Grób Nieznanego Żołnierza w Nowej Zelandii.

Idea uczczenia poległych żołnierzy nowozelandzkich podczas I Wojny Światowej powstała stosunkowo późno, choć ofiar, jak na tak mały kraj, było stosunkowo wiele, bo aż 18.166. Trzeba jednak przyznać, że społeczeństwo nie zapomniało o swoich żołnierzach. Wkrótce po I Wojnie prawie we wszystkich miastach i gminach, nawet dzielnicach, postawiono wiele monumentów, najczęściej kolumn lub tablic, gdzie wypisano nazwiska wszystkich miejscowych bohaterów. Po II Wojnie Światowej najczęściej po prostu uzupełniono listę.  
6 listopada 2004 dokonano ekshumacji nieznanego żołnierza spoczywającego na cmentarzu wojskowym Catterpillar Valley Cemetery koło Bapaume we Francji. Spoczywają tam żołnierze sił zbrojnych Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (commonwealth) polegli w walkach nad Sommą, jest także sekcja żołnierzy nowozelandzkich.  We wielu grobach leżą żołnierze niezidentyfikowani.
Ciało nieznanego żołnierza nowozelandzkiego przekazano delegacji nowozelandzkiej, złożono w przywiezionej z Nowej Zelandii trumnie wykonanej z rimu. Dowódca Sił Obronnych Nowej Zelandii, Marszałek Lotnictwa Bruce Ferguson takimi słowami zakończył uroczystość przekazania zwłok delegacji nowozelandzkiej:

"Powiedziałem mu, że bierzemy go do siebie, a ci co go biorą to żołnierze, marynarze, lotnicy, dawni i obecni. Prosiłem Bojownika by był strażnikiem wszystkich członków armii poległych na służbie. Następnie przyrzekłem Mu, że my, naród Nowej Zelandii, będziemy jego strażnikami."

Trumnę przewieziono do Wellingtonu i 10 października wystawiono w budynku Parlamentu, gdzie honory oddało 10.000 mieszkańców kraju. Następnego dnia, w 86. rocznicę zakończenia wojny, po mszy w Katedrze Św. Pawła Nieznanego Żołnierza pochowano na cmentarzu przy Buckle Street gdzie znajduje się pomnik ku czci poległych. Na grobowcu umieszczono napis po angielsku i maorysku:

An Unknown New Zealand Warrior
He Toa Matangaro No Aotearoa

 


(Nieznany Bojownik Nowozelandzki)

Pochód pogrzebowy, prawie trzykilometrowej długości, zgromadził wzdłuż ulic ponad 100.000 osób. Wellington w tymczasie liczył zledwie 185.000 mieszkańców (obecnie jest nieco ponad 200.000)

W Nowej Zelandii nad cmentarzami nie wisi czerwona łuna jak w Polsce. O paleniu zniczy pamiętają czasem emigranci, ale obyczaj i wśród nich zanika.

[QZE11::179];[QEQ37::183]4
w sieci 2.11.2013; nr 3394

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter