Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3387

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                               

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Nietoperze też znają się na propagandzie.

W Kostaryce i w innych krajach Ameryki Środkowej żyje maleńki nietoperz przylgowiec Thyroptera tricolor z rodziny przylgorękich (Thyropteridae). Przedstawiciele tej rodziny charakteryzują się przylgami na nadgarstkach i kostkach. Przylgi te utrzymują zawsze w stanie gotowości przez nawilgotnienie. Pozwala im to przyczepiać się do gładkich powierzchni, np młodych liści. Potrafią chodzić nawet po szkle. Oczywiście stopień przylgnięcia do podłoża regulowany jest specjalnym mięśniem zmieniającym kształt przylgi.


Oto przylgowiec Thyroptera tricolor z [ięknymi przylgami

Przylgoręke nie gnieżdżą się w jaskiniach jak inne nietoperze, ale lokują się w trąbkach rozwijających się liści. Schronienie takie służy zaledwie dzień lub dwa. Jak liść się rozwija, nietoperz szuka innego rozwijającego się liścia. Śpią głową do góry, niezwykle jak na nietoperze, ale lubią siedzieć w jednej trąbce w grupach.


Tak się mieszka w liściowej trąbce stanowiącej megafon.

I tu widzimy szczególną rolę tych trąbek. Pełnią one rolę megafonów. Piski wydawane z ich wnętrza mają znacznie dalszy zasięg niż nawoływania bez tej tuby. Mogą w ten sposób skuteczniej oznajmiać innym nietoperzom poszukującym schronienia o swoim pobycie i zapraszać do siebie. W kupie raźniej i bezpieczniej. Wzmocnienie jest rzędu 1-2 decybeli, przy tym sygnał jest lepiej ukierunkowany, więc skuteczniejszy. Jeszcze bardziej sprawne akustycznie są w przyjmowaniu dźwięków z zewnątrz. Sygnały ulegają skupieniu w trąbce i wzmocnienie może być rzędu dziesięciu decybeli, w ten sposób zasięg sygnału powiększony jest o dodatkowe 30 metrów. Ma to dla nich podstawowe znaczenie, ponieważ ze względu ma nietrwałość ich schronisk, są w stałym poszukiwaniu miejsca odpoczynku. 
Małe te zwierzątka ważące zaledwie 4-5 g z rozpiętościa skrzydełek do kilkunastu cm znają się na sztuce głoszenia o sobie niczym uczestniczy masowych demonstracji.  

Inne notki o nietoperzach m. in.:
Nietoperzowa wełna Inków
Najdłuższy język;
Nietopezre na księżycu;
Akuszerka wśród nietoperzy;
Usługi położnicze;
Roślinne echololatory;
Wampirki;
Częstotliwości harmoniczne w echolokacji.

[QZE11::168];[QEQ37::123]135-8;[QEQ41::020]
w sieci: 18.10.2013; nr 3387

 


witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter