Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3381

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Radonowe kąpiele i radonowa woda gazowana.

Wkrótce po odkryciu radioaktywności zapanowała atmosfera niebywałego entuzjazmu i wiary w naukę. Radioaktywność, właściwie nie wiadomo dlaczego, okazała się sposobem na wszystko w życiu codziennym, w medycynie, nawet w seksie i rozrywce. Oczywiście natychmiast skorzystali na tym handlarze.  Z radioaktywnością docierano wszędzie, nawet do środków higieny i żywności, także do sypialni. 
Jednym z ciekawszych sposobów były flakoniki z radonem którym można było nasycać wodę pitną jak w syfonach z dwutlenkiem węgla. Otrzymywało się w ten sposób na użytek domowy radonową wodę gazowaną.

Była niezawodnym środkiem na zachowanie zdrowia, podniesienie wigoru, leczenie codziennych dolegliwości. Biorąc pod uwagę wszechmoc placebo, pewnie działała w swoim zakresie.
Na przełomie wieku XX i XXI pojawiły się w japońskich restauracjach specjalne urządzenia do produkcji pitnej wody radonowej, jak na fotografii poniżej. 

Na świecie istnieje wiele uzdrowisk oferujących inhalacje i kąpiele radonowe. Zabiegom radonowym poddać się można w Jachymowie w Czechach (skąd pochodziła blenda uranowa używana w badaniach Marii Skłodowskiej-Curie). W Bad Gastein w Austrii oferowano te usługi zanim jeszcze radon wykryto. Ośrodek czynny jest także obecnie. Wymienia się kilka ośrodków polskich oferujących usługi radiacyjne oparte na radonie (Świeradów Zdrój, Czerniawa Zdrój, Kowary, Lądek Zdrój). Nie wiem czy są czynne obecnie. W Rumunii mówi się o Harghita Bai a w Stanach Zjednoczonych znany jest ośrodek w Boulder (Kolorado). Japońska medycyna tradycyjna poleca żródła radonowe w Onsen (prefektura Tottori). Wydawać by się mogło, że Japończycy powinni być zrażeni do promieniowania jądrowego. Okazuje się, że wcale tak nie jest (o czym świadczą saturatory radonowe). Ale trzeba pamiętać, że Japonia zawdzięcza swój niezwykły postęp ekonomiczny i dobrobyt przegranej wojnie, przegranej dzięki  użyciu broni jądrowej...

Z medycznego punktu widzenia radonowe napoje, inhalacje i kąpiele uznać trzeba za szarlataństwo. 

O szkodliwości promieniowania jonizującego jest tu;
tam także odsyłacze do innych notek o radioaktywności;
p.także notka poprzednia

[QZE11::159];[QEQ37::050]52,3
w sieci: 5.10.2013; nr 3381

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter