Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3356

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Tańczące pająki.

Przywykliśmy uważać, że skomplikowane rytuały godowe, godowe tańce, to cecha ptaków czy ssaków, w każdym razie zwierząt wyższych. Tymczasem skakuny, pająki z rodziny skakunowatych zadziwić mogą obserwatora. Szczególnie jeden przedstawiciel tej rodziny swoimi obyczajami godowymi potrafi przerobić nawet upartego arachnofoba w arachnofila  (pająkobójcę zamienić w pająkoluba). Jest to mały, mierzący zaledwie cztery milimetry australijski skakun  zwany pająkiem pawiem (Maratus volans, rodzina skakunowate - Salticidae).
Jego odwłok fantazyjnie ubarwiony podczas połowów jest skromnie złożony. W poszukiwaniu samic rozszerza się, podnosi niczym paw ozdobne upierzenie, wykonuje skomplikowane ruchy nóżkami oczekując zainteresowania. Samiczki nie pozostają obojętne i szacują partnera, oceniają jego atrakcyjność. 
Wiadomo, wszystkie samice świata mają w takiej sytuacji do wyboru - dać, albo nie dać. Samice omawianego skakuna mają trudniejszy wybór. Oprócz klasycznego dać albo nie dać, mają jeszcze do wyboru dwie opcje - dać i zjeść, albo dać i nie zjeść, puścić wolno. Jeśli samiec ma podstawy podejrzewać, że samica zamierza go zjeść, najczęściej umyka. 

Gatunek ten opisano już dawno, prawie 150 lat temu. Sądzono jednak, że ta manipulacja odwłokiem ułatwia przenoszenie się z miejsca na miejsce lotem ślizgowym. Skakuny to znakomici łowcy i bardzo by się to im przydało. Dopiero wnikliwa obserwacja wyjaśniła rolę tej czynności. Wabienie kolorami może byś szczególnie skuteczne wśród skakunów, jako że mają one doskonały wzrok. Wypracowanie skomplikowanych rytuałów jest pewnie związane z niezwykle wielkim w stosunku do ciała mózgiem. Są to najbardziej umózgowione stawonogi. 
Wszystko to zarejestrował pięknie młody badacz australijski dysponując stosunkowo prostym sprzętem i dużą dozą cierpliwości. Obserwacje jego możemy oglądać na trzech filmikach pod adresem: 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9GgAbyYDFeg

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=z-_abWX65a8 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d_yYC5r8xMI 

inne notki o skakunach:
Obyczaje wegetariańskiej bagheery ( a, b, c ).

Wzrok skakuna.
Umózgowienie skakuna.
Słuch skakuna
Skakun przed telewizorem
Wagga Wagga w pajęczej bieli.

[QZE11::123];[QEQ36::197]8
w sieci: 27.8.2013; nr 3356

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter