Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3351

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Snorkeling nowoczesny.

Kto by nie chciał obejrzeć sobie piękno raf koralowych? Chyba nie ma takiego!
Ale nie jest to takie proste. Trzeba lecieć na jakieś Hawaje, Filipiny czy do Australii, tam dogadywać się agentami, którzy uważają, że nasze kieszenie są bez dna. Już samo podjęcie decyzji gdzie chcemy snorklować wiele kosztuje czasu i pieniędzy na zbieranie sprzętu, materiałów, wybieranie przewodników, itp. A jak już jesteśmy na miejscu, to sen z oczu spędza nam świadomość, że rekiny tylko czekają, ostatnio pojawiły się nawet rybki co obżerają genitalia lub wkręcają się w nie! Wreszcie, kiedy już jesteśmy w wodzie, to okazuje się, że jest straszliwie mokro. 
Teraz jednak to wszystko może należeć do przeszłości. Niezawodny Google zmienił rzecz radykalnie. Po prostu siadamy jak codzień przed komputerem, klikamy na adpowiedni link i już jesteśmy na miejscu. Żadne snorkle, żadne rekiny czy inne rybki, no i jest sucho. Można popijać piwko i radować się snorklowaniem, o kłopotach ze sprzętem nie ma mowy, woda nie zaleje tchawicy. W pięciu najciekawszych rafach koralowych zrobiono 360-stopniowe zdjęcia i wstawiono w oprogramowanie pozwalające na wędrowanie po horyzońcie podwodnym, nawet spoglądać nad siebie i pod siebie. Znudziliśmy się Hawajami, za parę sekund mamy Wielką Barierą Koralową w Australii, lub wspaniały zakątek na Filipinach. Bez trudu można też utrwalić sobie poszczególne ujęcia, wlepić do rodzinnego albumu i pokazywać znajomym, ... jak byliśmy na Hawajach to.. itd itp. 


Heron Island, Australia

Google udostępnił sześć takich podwodnych rajów, dwa na Hawajach (Molokini Crater, Hanauma Bay), trzy koło Australii w Wielkiej Rafie Koralowej (Heron Island, Lady Elliot Island, Wilson Island) i jeden na Filipinach (Apo Islands). Wszystko dostępne pod tym adresem:
https://www.google.com/maps/views/streetview/oceans?gl=us

Z tego adresu możemy także zaordynować sobie wiele wypraw lądowych, nawet po Polsce.

Nie ulega wątpliwości, komputery radykalnie zmieniły nasze życie.

Ostańcie z Googlem, niech Google ma Was w swojej opiece!

[QZE11::085];[QEQ36::194]b
w sieci 21.8.2013; nr 3351

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter