Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3329

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Pojedynek na kiełbasy.

Działo się to w r. 1865 w Prusach z panowania Wilhelma I. Kanclerzem od trzech lat był Otto Eduard Leopold książę Bismarck i Lauenburg (1815-1898). Kanclerz, jak większość kanclerzy prowadził ostrą politykę militaryzacji i bardzo nie lubił liberałów. A tu mu jakiś liberał zaczął podskakiwać. A poszło ostro kiedy Rudolf Virchow (1821-1898), znany epidemiolog i patolog, został wysłany na Śląsk w związku z wybuchem epidemii tyfusu i zdawał sprawę ze swojej misji. Mówił, że wielka bieda polskiej mniejszości i złe warunki sanitarne są przyczyną klęski i winił za to rząd. Bismarck się wściekł. Virchowa zawieszono na jakiś w pełnieniu funkcji, a sam Bismarck, wzorem pruskich junkrów, po prostu wyzwał go na pojedynek. To były czasy kiedy z przeciwnikiem politycznym można było rozprawić się pojedynkiem. Oczywiście Virchow nie miał szans, nie prowadził burszowskiego żywota nawet jako student, a Bismarck, wiadomo, typowy junkier.
Ale Virchow miał profesorski łeb na karku. Nie przyjąć wyzwania to byłby wielki wstyd w towarzystwie. Więc rzyjął wyzwanie, ale jako wyzwany miał prawo wybrać broń. I wybrał. Bronią miały być 2 kiełbasy. Jedna z porządnej wieprzowiny, a druga z trychinami. Rzecz miała więc charakter ruskiej ruletki i ... groźny Bismarck zrejterował. 
Tak więc Virchow został uratowany i rozwijał epidemiologię i szereg innych nauk przy okazji (to on ukuł pewnik - Onmnis cellula e cellula), a Bismarck też robił swoje, co dało podstawy Wielkiej Rzeszy, a kiełbaski przeszły do zbioru pouczających anegdot jak używać głowę w potrzebie. 

PS
A Virchow to w pewnym sensie nasz ziomal! Urodził się w Świdwinie, tylko że wtedy był to Schivelbein. Urodził się o ponad stu lat za wcześnie...

u góry Virchow w wieku około lat 40
i Bismarck w mundurze generalskim z pickelhaubą, nieci starszy

[QZE11093];[QEQ35::094]b
w sieci: 26.7.2013;  nr 3329

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter