Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3312

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                                      

 

Jedno wstrząśnięcie dziennie...

 

.

 O kulturze śniadaniowej polskich dzieci.
Wstrząsacz sieciowy (8)
(wstrząsacz poprzedni p. tu)

"No tak, 25 procent ludzi w Polsce nie je śniadań. To fatalny nawyk. (...) Słowo kultura oznacza też nawyk. A mnie jako posłowi bardzo zależy także na tym, by przekonać ludzi do jedzenia śniadań. Czasem warto wstać pól godziny wcześniej, by je zjeść."

Julia Pitera (1953),
posłanka na Sejm V.VI,VII kadencji

A mnie się wydawało, że poselsko-profesorską głupotę trudno przelicytować. Mam na myśli mądrości Niesiołowskiego o szczawiu (i wiele innych), Nałęcza o dzieciach patriotycznie liżących czekoladowego ptaka, rekordowo w tym wyszła Senyszyn o pniu pancernej brzozy, który urósł na półtora metra na oczach śledczych (i wielu innych mądrościach). Ale to wszystko furda. Profesorskie bzdety pobiła skromna magister filologii Julia Pitera. 
Nie stopień naukowy się liczy, ale pomyślunek, nawet w rekordach głupoty.
Co więcej. Nasza posłanka stanęła w szranki z samą królową Marią Teresą Hiszpańską (1638- 1683), żoną Ludwika XIV, ale rzecz skrupiła się na Marii Antoninie (1755 - 1793), żonie Ludwika XVI, której niesłusznie przypisano słynne powiedzenie o ciastkach zamiast chleba.
Kiedy to po słynnym marszu kobiet na Wersal w r. 1789, w wyniku którego parę królewską sprowadzono do Paryża, za orszakiem podążał tłum 60.000 Paryżan, gwardziści rewolucyjni natknęli na bagnety bochenki chleba, a otaczające karocę handlarki ryb wykrzykiwały:

"Nie chcemy już więcej chleba! Mamy piekarza, jego żonę i synka!"
.... żądały też flaków Marii Antoniny by zawiązać sobie z nich kokardy rewolucyjne...
.. a na pikach w tłumie widać było dwie odcięte głowy gwardzistów wersalskich w perukach upudrowanych przez perukarza z Sevres.

To tyle pikantnych szczegółów z historii chleba. 
A żarty z chleba to nie żarty, droga Pani Magister...

[QZE11::080];[QPL07::059];RIQ05-047;[QCB30::005];[QEQ35::086]
w sieci 6.7.2013; nr 3312

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter