Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3307

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                                      

 

Jedno zarechotanie dziennie...

 

.

Awantura o Baumana.

Cała awantura o Zygmunta Baumana i z Baumanem przypomina pewną awanturę z historii bliskiego nam teraz narodu - z historii Norwegii. 
Knut Hamsun (1859 - 1952) był niewątpliwie sławą norweskiej i światowej literatury, noblista 1920 za 'Błogosławieństwo ziemi' cieszył się światowym uznaniem. W czasie wojny był zwolennikiem Hitlera, spotkał się z nim w 1940, wręcz go uwielbiał, jego zdaniem Hitler "był wojownikiem, bojownikiem sprawy ludzkości i głosicielem ewangelii prawa wszystkich narodów". Uważał, że Niemcy walczą za Norwegię. W dowód uwielbienia przekazał swój medal noblowski Goebbelsowi. W pełni popierał Quslinga.

Po wojnie książki jego palono w wielu miastach Norwegii, osadzono go w szpitalu psychiatrycznym i w 1948, po psychiatryku, skazano na rujnującą karę finansową. Zmarł w biedzie, ale upiekło mu się.
Natomiast Vidkun Quisling (1887 - 1945), którego Hamsun bardzo popierał, oraz 37 kolaborantów, w tym minister spraw wewnętrznych Albert Viljam Hagelin, z zawodu śpiewak operowy, poszli pod ścianę za zdradę narodu. Słowo 'quisling' do dziś jest synonimem zdrady narodowej. Czy narodzi się słowo 'kiszczak', 'jaruzelski', o posobnym znaczeniu?

W normalnym stanie rzeczy prof. Bauman poszedłby pod niezależny sąd zaraz po pojawieniu się w kraju. Od decyzji niezależnego sądu zależałyby dalsze jego losy. Zapraszanie na Kongres w r. 2011 oraz na Uniwersytet obecnie,  i to jako autorytetu moralnego, to społeczna prowokacja. Chyba organizatorom chodzi o dalsze pogłębianie podziału w narodzie, narobienie mętu społecznego. W mętnej wodzie łatwiej ukryć różne rzeczy. Zapraszanie do Poznania akurat w rocznicę Buntu Poznańskiego to następny etap społecznej prowokacji. Komu na tym zależy? Kto za tym stoi?

[QZE11::074];[QEQ35::046]55b,c,de;[QEP81::049];[QEP72::012]
w sieci 29.6.2013; nr 3307

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter