Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3282

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Strażniczki koralowców.

"Uwaga! Uwaga! Pomoc potrzebna natychmiast. W zamian za pomoc oferuję bezpieczne schronienie z wyżywieniem." Takie wołanie, chemiczne', roznosi się często w otoczeniu tropikalnych raf koralowych. W kilka minut po takim alarmie na miejscu pojawiają się małe rybki i zaczynają strzyc glony zagrażające koralom. W przerwie korzystają z wygodnych jamek przygotowanych przez koralowca. 
Trudno sobie wyobrazić lepszej lokaty pod względem estetycznym niż tej oto rybki z rodziny babkowatych (Gobiinae). Mała rybka ulokowała się w strategicznym miejscu koralowca. Wszystkie ogrody Luwru czy Montezumy nie umywają się do tego co tu widać.

A tu zbliżenie:

Rafy koralowe, cały koralowy ekosystem jest poważnie zagrożony. Giną w wyniku zmian chemicznych i temperatury morza, a także w wyniku działania agresywnych glonów. Prawie 50 % Wielkiej Bariery Koralowej została już zniszczona, a nawet na 80 % ocenia się zniszczenia raf koralowych Karaibów. Stosunkowo w lepszym stanie znajdują się rafy koralowe w akwenach Fiji i tam przeprowadzono interesujące badania.  
Koralowiec Acropora nasuta wysyła sygnał alarmowy opisany na początku. Wysyła go w momencie zaatakowania przez zielenicę Chlorodesmis fastigiata która przysłania koralowca, a także wydziela szkodliwe substancje niszczące jego strukturę. Reakcją koralowca jest wysyłanie sygnałów chemicznych podchwytywanych przez małe rybki z rodziny babkowatych Gobidon histrio i Paragobidon enchinocephalus. Co ciekawe, rybki te nie interesują się wydzielinami samych zielenicy, reagują tylko na sygnał koralowca zaatakowanego przez zielenicę. Gobidon zjada zielenicę wzmagając swoje zdolności odstraszania ew. napastników, a Paragobidon tylko odcina glony. Robi to za schronienie. Ale skutek ochronny dla koralowca jest taki sam. 
Mamy tu interesujący przykład symbiozy koralowca z rybkami z jego ekosfery. 
Natura chemiczna tego sygnału nie jest znana, ale rozszyfrowanie tego procesu rodzi nadzieję na opanowanie wielkiego zagrożenia jednego z najbogatszych środowisk naturalnych poznanych dotąd. 
Zaleca się umiar w odłowie rybek z koralowej ekosfery dla handlu akwaryjnego. 

 
Jedna z obronców raf koralowych.

Zamieszczone powyżej zdjęcie zostało wyróżnione w konkursie "Sztuka w Nauce" organizowanym przez Princeton University

[QZE11::043];[QEQ34::155]7,8
w sieci: 29.5.2013; nr 3282

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter