Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3261
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

.

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

 

.

Ludzie a roboty.

Jakby kontynuacją badań przedstawionych poprzednio, są wyniki badań prowadzonych zupełnie niezależnie w Niemczech, na Uniwersytecie w Duisburgu i Essen. Uczeni zajęli się reagowaniem dorosłych na sposób traktowania robotów. Przyświecała im także wizja przyszłości, kiedy to roboty będą stałymi naszymi towarzyszami i opiekunami. Chodzi o to, aby ukształtować roboty w taki sposób, by pomagały w życiu codziennym osobom starszym oraz ułatwiały proces rehabilitacji, który przy zastosowaniu współczesnych urządzeń prowadzi do szybkiego znużenia obniżając skuteczność zabiegów.

Czterdziestu osobom polecono patrzeć na krótkie fimy przedstawiające jak małego robota o kształcie dinozaura traktowano życzliwie czy pieszczotliwie, a także brutalnie. Zaraz po pokazie prowadzono wywiad na temat ich stanu psychicznego. Osoby jednoznacznie określały swoje negatywne odczucia patrząc na przykre traktowanie dinozaura. 
Jednak werbalna relacja o stanach psychicznych jest bardzo niekonkretna i niemierzalna. W drugiej części badań posługiwano się bardziej obiektywnymi i mierzalnymi sposobami oceny reakcji. I tak badano przewodność elektryczną skóry, o czym wiadomo, że wzrasta w miarę przeżyć emocjonalnych. Przy silnym podnieceniu wydzielający się pot zmniejsza oporność elektryczną skóry i to daje się dokładnie mierzyć. Wyniki jednoznacznie wskazywały, że brutalne traktowanie robotów wywołuje reakcje emocjonalne. Następnie badano stany emocjonalne przy pomocy skanowania mózgu metodą czynnościowego rezonansu magnetycznego. Osobom badanym przedstawiano video ze scenami brutalnego traktowania ludzi, robotów-dinozaurów i przedmiotów nieanimownych. 


duszenie dinozaura workiem plastikowym.

[fragment video obejrzeć można tu]

W jednym seansie przedstawiano bicie kobiety i duszenie sznurkiem czy workiem plastikowym, w innym te same czynności powtarzano z dinozaurem. W obu przypadkach stwierdzono aktywację struktur limbicznych mózgu, gdzie zachodzą procesy związane ze stanami emocjonalnymi i współczuciem. Oznacza to, że reakcje są podobne w obu przypadkach, jednak reakcja na złe traktowanie ludzi była silniejsza niż na podobne traktowanie robotów. Reakcja na złe traktowanie dinozaura nie jest nowością. W dziejach ludzkości dosyć dużo miejsca zajmuje życzliwość w traktowaniu zwierząt domowych, co oczywiście jest wynikiem wzajemnego kształtowania się charakterów. Ludzie formowali życzliwe psy, życzliwe psy kształtowały życzliwe podejście ludzi. Ludzie skłonni są traktować podobnie roboty, tym życzliwiej, im one są bardziej 'ludzkie', jednak nie powinny być za bardzo ludzkie. Roboty w pełni przypominające ludzi nie są traktowane mile przez ludzi.

Mimo to, trzeba dokonać wiele zmian w psychologii ludzi, zanim poczują się komfortowo w sytuacji przedstawionej na poniższym rysunku przyszłościowym. 

Jeszcze większych zmian należy oczekiwać po pełnym zaakceptowaniu małżeństw mieszanych między ludźmi i robotami, między zwierzętami domowymi i robotami, wreszcie między samymi robotami. Można łatwo wyobrazić sobie, że zaistnieje wielopłciowość robotów czy obupłciowość. Bardzo to urozmaici przyszłe życie płciowe. Będzie to także poważna zagwozdka dla prawników przyszłości. Wszystkie wymienione sytuacje są już prawie w zasięgu technicznych i komputerowych możliwości współczesnych cybernetyków. Jeszcze chwila w sensie historycznym, a sprawy te będą ośrodkiem zainteresowania i niepokoju społecznego

[QZE11::016];[QEQ32::241]b,c
w sieci 28.4.2013; nr 3261

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter