Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3239

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco


Jedno zdumienie dziennie...

.

 Złote jaja Fabergé  (II)
'Jajo z koleją transsyberyjską'.
(p. notka poprz.)

Inne jajo Fabergé warte szczególnego zainteresowania to 'Jajo z koleją transsyberyjską' ze względu na niezwykły ozdób. Jest to także jaja z niespodzianką. Wykonane jest z onyksu, srebra, złota, platyny i kwarcu, ozdobione szklistą emalią. Pokrywa umocowana na zawiasach ozdobiona jest liśmi akantu na zielonej emalii. Jajo grawerowane jest srebrnym łańcuszkiem z drogimi kamieniami przestawiającymi najważniejsze stacje kolei trnssyberyjskiej, dumy carskiej Rosji. Całość zwieńcza trójgłowy (!) orzeł carski wykonany ze złota, podporę stanowią trzy gryfy wykonane ze słota i srebra, podstawę stanowi trójkatna onyksowa płyta. Wnętrze wymoszczone aksamitem zawiera niespodziankę - model pociągu transsyberyjskiego z carskimi wagonikami i parową lokomotywą, całość ma długość ok. 30 cm. 

Pociąg ten przedstawiono z pełnym splendorem. Lokomotywa wykonana z platyny i złota ze światłami wykonanymi z diamentów i bocznymi światłami z rubinów prowadzi pięć wagoników z oknami wykonanymi z kryształu górskiego oznaczonymi kolejno - 'poczta', 'dla pań', 'dla palących', 'dla niepalących', i 'kaplica'. A dla dopełnienia szaleństwa złotym kluczykiem można nakręcić ukryty mechanizm i lokomotywa rusza w drogę. Uruchamiający mechanizm wykonany był zapewne z platyny, bo złoto do tego się nie nadaje. 
Ten klejnot także był prezentem dla carycy Aleksandry i został jej podarowany w r. 1900. 
Chyba nie przypadkiem w tym samym roku ukazała się wspaniała książka "Przewodnik po Wielkiej Syberyjskiej Kolei Żelaznej" -
Putevoditel' po Velikoi Sibirskoi Zheleznoi Doroge.
Saint Petersburg; Tovarishchestvo Khudozhestvennoy pechati, 1900.

Warto zapoznać się z tą książką. Piękne to dzieło, 606 str z 360 fotografiami najważniejszych wydarzeń w czasie budowy, najważniejszych stacji kolejowych, a także typowych mieszkańców syberyjskich regionów Rosji. Zawiera też historię Syberii.
Kolej syberyjska była dumą Rosji i dużym osiągnięciem technicznym (w budowie brali udzial Polacy, co nie zostało wyeksponowane). Łączyła Ekaterinburg z Władywostokiem. Budwę rozpoczęto w r. 1891, ale w roku 1900 już wiele odcinków było czynnych. Budowę zakończono w r. 1916, akurat przed carska abdykacją (1917).
Książkę tą można ściągnąć z sieci spod adresu:
(duża rzecz, 320 Mb)

http://www.wdl.org/static/c/198/service/198.pdf 

Historię kolei transsyberyskiej dopełnia ponury fakt. To właśnie tu dokonano egzekucji Mikołaja II, Imperatora i Autokraty Rosji, Wielkiego Księcia Finlandii i Króla Polski, późniejszego podwójnego świętego, wraz z częścią obsługi. W momencie egzekucji już był tylko obywatelem Nikołajem Aleksandrowiczem Romanowem. Chyba nie przypadkiem Ekaterynburg nazwano Swierdłowskiem (nosił tę nazwę od 1924 do 1991), właśnie Jakow Swerdłow, w imieniu Najwyższego Sowietu, podpisał telegram nakazujący egzekucję carskiej rodziny. Grymas historii dopełnił się.

inne notki na ten sam temat:
Jaja imperatorskie;
Jaja Fanergé a sprawa polska.

Uwaga koncowa. Pamiętajmy, że jeszcze o kilku jajach Fabergé nic nie wiadomo. Przeszukajmy stare graty na strychu czy w piwnicy. Może się opłacić. Ja kiedyś znalazłem w starych gratach kilkadziesiąt tysycie carskich rubli. Była to olbrzymia fortuna, nie wiwm skąd się wzięła. Niestety, były to piękne papierowe banknoty, już bez żadnej wartości handlowej..

[QZE10::188];[QEQ31::272]-9;ART40048-05;[QIL00-095];[QCB27::014]0
w sieci 31.3.2013; nr 3239

 u góry - zloty 'jajowóz' Fabergé


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter