Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3233

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Drobiazgi botaniczne.

Pomidory uprawiane bez użycia środków chemicznych (nawozów sztucznych, insektycydów, itp), tzw. pomidory organiczne, zawierają więcej witaminy C, cukrów i karotenoidów w porównaniu do pomidorów uprawianych z zastosowaniem chemikaliów. Wynika to stąd, że w uprawach organicznych rośliny narażone są na więcej czynników stresowych, produkują więcej substancji związanych ze stresem, które są interesujące z punktu widzenia konsumenta. Plony są jednak o ok. 40 procent niższe. Wniosek z tego taki, że należy wypracować metody uprawy dopuszczając do umiarkowanego stresu aby otrzymać wartościowsze owoce bez znacznej utraty wysokości plonów. (QEQ30-085)

  

Smakowitość pomidorów zależy nie tylko od składników takich jak cukry i kwasy organiczne, ale także substancji zapachowych. Stwierdzono, że niektóre odmiany nie różniące się zawartością składników podstawowych, różnią się zdecydowanie smakowitością w ocenia konsumentów. Rzecz polega na ilości i jakości substancji zapachowych produkowanych przez owoce. Spośród ponad setki lotnych substancji zapachowych wydzielanych przez pomidory, sześć podnosi słodkość w odczuciu naszych zmysłów. Z tego właśnie wynika, paradoksalne wydawałoby się zalecenie, że pomidorów nie należy przechowywać w lodówce. Wydawałoby się, że substancje lotne nie powinny znikać w lodówce. Jednak zapach owoców zależy od ciągłej produkcji tych substancji i wydzielaniu ich do otoczenia. W lodócw substancje lotne i tak się rozchodzą, a nowe nie są produkowane. Stąd zalecenie - nie należy przechowywać pomidorów w lodówkach, co wcale nie przeszkadza, że hurtownie tak właśnie robią. (QEQ30-033)

 

Australijscy ogrodnicy, James i Kerry West, hodują i sprzedają tzw. sałatkowe drzewka owocowe. Każde drzewko owocuje czteroma rodzajami owoców. Drzewa pestkowe owocują brzoskwiniami, śliwkami, morelami i nektarynami. Cytrusowe dają letnie i zimowe pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty, szadoki. Oferują także jabłonie z kilkoma odmianami jabłek i grusze z kilkoma odmiany gruszek. Wszystko dzięki umiejętnemu szczepieniu wybraniem odpowiednich podkładek i zrazów.  [QEQ23::118]

  

Gdzie umierają drzewa, chorują ludzie. Do takich wniosków doszli badacze ze służby leśnej Stanów Zjednoczonych. W 1.500 hrabstwach wschodniego wybrzeża i stanów wschodnich stwierdzono o 15.000 więcej przypadków śmiertelnych spowodowanych chorobami serca i o 6.000 z powodu chorób dolnych dróg oddechowych w regionach zaatakowanych przez groźnego chrząszcza Agrilus planipennis wyniszczającego jesiony. Nie mówią o związku przyczynowym tego faktu, podkreślają tylko korelacje, informacja brzmi jednak bardzo groźnie. Łańcuch przyczynowo-skutkowy może być bardziej skomplikowany i wymaga dalszych badań. (QEQ30-015)

  

Manuka (Leptospermum scoparium - drzewo herbaciane, rodz. Mirtowatych), krzew lub drzewo występujące w Australii i Nowej Zelandii cenione jest ze względu na olejki eteryczne stosowane w farmacji. Badania wykazały, że szczególnymi właściwościami odznacza się miód zbierany z kwiatów manuka. Ma on właściwości bakteriobójcze szczególnie przydatne w leczeniu ropiejących ran. Sprawa jest bardzo istotna wobec powstawania coraz nowych szczepów bakterii odpornych na antybiotyki. Okazuje się, że traktowanie ran miodem manuka potrafi opanować chronicznie ropiejące rany. Miody zawierają różne czynniki bakteriobójcze, miód manuka jest bogaty w metyloglioksal. Z jakichś względów nowe odporne na antybiotyki szczepy bakterii hamowane są w rozwoju przez naturalne substancje czynne. Milionoletnie doświadczenie roślin przewyższa skutecznością młode, w istocie rzeczy, badania medyczne. (QEQ30-017)

 

[QZE10::170]; w sieci 24.3.2013; nr 3233

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter