Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3226

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżącoJedno zdumienie dziennie...

 
.

Czteroskrzydłe ptaki w Afryce XVIIIw.
(p. notka poprzednia)

Mnie jednak zastanowiła inna sprawa związana z czteroma skrzydłami ptaków sprzed 100 milionów lat. Czytałem kilka lat temu piękną relację Francisa Moore'a, urzędnika Królewskiej Kompanii Afrykańskiej, który w latach 1730 - 1735 podróżował w górę rzeki Gambii i pięknie opisywał wszystko co widział, ze światem zwierzęcym włącznie (książka wydana w r. 1738) - 

zuważyłem taka krótką informację (str. 108):

Autor, doskonały obserwator widział na własne oczy czteroskrzydłowego ptaka. Było to w okolicy Joar (obecnie Gambia wschodnia, Prowincja Górna, najdalej wysunięta część tego nadrzecznego kraju, okolice N'Ja Kunda i Kendala). Kilka razy starał sie ustrzelić zwierza, jednak bezskutecznie. Krajowcy byli pewni, że w dżungli są ptaki czteroskrzydłe. Jednak autor, rozumiejąc niezwykłość takiego stworzenia miał wątpliwości i dopuszczał możliwość, że to nietoperze wielkości gołębia. Nietoperze nie mają czterech skrzydeł, ale kończyny mogą mieć połączone błonami. Autor nie mógł sprawdzić czy to były ptaki czy nietoperze. 
O ile wiem, rzecz nie zwróciła uwagi i wtedy, i teraz. 

Tak się zastanawiam, czy Moore, dobry obserwator i myśliwy, nie spotkał w nadgambijskiej dżungli czegoś w rodzaju ptasiej Latimerii. Latimeria też znan była tylko ze skamieniałości, aż nagle w 1938 okazała się piekną rybą trzonopłetwą zachowaną bez większych zmian przez ponad 100 milionów lat. A może i czteroskrzydłe ptaszyska też oczekują na odkrycie w Afryce? Dżungle afrykańskie kryją wiele gatunków zwierząt dotąd nieopisanych. Byle tylko zostawić im nieco miejsca i czasu na przeżycie, o co teraz coraz trudniej w Afryce, jak i na innych kontynentach.  

A piękną książkę Moore'a ze zbiorów Kongresu Amerykańskiego czytać i ogląda można tu:

http://www.wdl.org/en/item/650/

Travels into the Inland Parts of Africa: Containing a Description of the Several Nations for the Space of Six Hundred Miles up the River Gambia;
wyd.: E. Cave, London, England; 1738
( duża książka z szeregiem ilustracji, objętość  317 Mb, 475 str. w formacie pdf)

Przy okazji zachęcam do zaglądania na stronę 'World Digital Library':
www.wdl.org/en/
gdzie zebrano kilka tysięcy dzieł, ilustracji i map ze wszystkich epok i kontynentów w różnych językach, wybranych z najważniejszych bibliotek z całego świata. Są dzieła z bibliotek Grecji, Kazachstanu, wiele jest z Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Bawarii i wielu najdziwniejszych miejsc. Niestety, nie widać bibliotek polskich. 

[QZE10::176];[QCB26::002]p147
w sieci 18.3.2013; nr 3226

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter