Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3225

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżącoJedno zdumienie dziennie...

 
.

Czteroskrzydłe dinozaury.

Czteroskrzydłe dinozaury buszowały w chaszczach 100 milionów lat temu. Taka informacja obiegła prasę światową. Uczeni chińscy, przeszukując dokładnie zbiory muzealne znaleźli kilkanaście okazów upierzonych dinozaurów. Nawet znaleziono pióra zakonserwowane w bursztynie. Nie byłaby to specjalna nowość, o piórach dinozaurów mówiono od dawna, gdyby nie to, że w ostatnio omawianych znaleziskach pióra są tak ustawione, że te na nogach mogły pełnić rolę skrzydeł. Czy to była tylko pomoc w locie ślizgowym, czy faktycznie dinozaury potrafiły trzepotać wszystkimi czteroma skrzydłami, jest sprawą dyskusyjną. Zwraca się uwagę na to, że pierwsze samoloty braci Wright z 1903 też były czteroskrzydłymi dwupłatowcami. Trzeba będzie skonstruować odpowiednie komputerowe modele aerodynamiczne, żeby posunąć się dalej w badaniach. Tymczasem na skamielinach wygląda to tak:

a w wyobraźni artystów jeszcze lepiej:

Były to stworzenia wielkości gołębia (pomijam systematykę dinozaurów, jako że jest wieloznaczna i nie zawsze jednolita, mówi się tu o Sinocalliopteryx gigasAnchiornis, Cathayornis, Confuciusornis, in.) . 
Czteroskrzydłowość ułatwiała przeloty z gałęzi na gałąź, podnosiła zwrotność lotów. W spacerach po lądzie mogła jednak być przeszkodą. Dinozaury naziemne utraciły pióra na tylnych kończynach, a pozostały łuski na nogach współczesnych ptaków, które też u pewnych odmian rozrastają się w piórka. 
W każdym razie lasy przez stoma milionami lat wcale nie były tak nudne i jednobarwne. Zapewne nie były milczące. Czy usłyszymy jak śpiewały?
Kto wie, może kiedyś specjaliści od archeoakustyki znajdą sposób na podsłuchiwanie dźwięków przyrody sprzed milionów lat. Nawet widzę podejście do tego zagadnienia. Należy zbadać w jaki sposób fale akustyczne wpływają na ułożenie micelli celulozy w drewnie, potem skamieniałym i z obserwacji tych odtworzyć fale akustyczne dochodzące do roślin poczas ich wzrostu...
(zagadnienie omawiane w jednej z moich dawnych opowiadań scific...)

(patrz notka następna)

[QZE10::175];[QEQ31::107]-111
w sieci 17.3.2013; nr 3225

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter