Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3219

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

           

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

A jak król zachorzał...

Kiedy 6 lutego 1685 Karol II (1630 - 1685), król Anglii, Szkocji i Irlandii (oraz tytularnie Francji), Obrońca Wiary, zwany też 'Wesołym Monarchą' umierał w pałacu Whitehall rażony apopleksją, na cztery dni przedtem zaniemówił na krótko. Oczywiście służby natychmiast zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Król porażony został apopleksą i trzeba było go ratować. Dwunastu dworskich lekarzy stanęło na wysokości zadania. 
Zaaplikowano ma pięćdziesiąt osiem najbardziej stosownych zabiegów. Kilka razy upuszczano mu krew, podano mu korzeń białego ciemiernika dla wywołania kichania, zaaplikowano mu okłady z żywicy świerkowej wedle receptury burgundzkiej, podano mu spirytus na czaszce ludzkiej i wiśniówkę na spazmy, połknął szereg preparatów wymiotnych z właściwym skutkiem, oraz zaaplikowano lewatywę z soli skalnej i syropu z kruszyny pospolitej. Jak to nie pomagało, przystawiano mu do ogolonej głowy rozgrzane do czerwoności żelazo i to samo do stóp. 
Niestety, najlepsze znane zabiegi medyczne okazały się nieskuteczne. Król zmarł, ale zdążył jeszcze przeprosić służby medyczne rzekłszy: "Przykro mi panowie, że umieram tak bez skrupułów". To była elegancka, prawdziwie królewska śmierć. 
Zaraz po śmierci język króla spuchł niezmiernie, w mózgu wykryto skrzep jakichś szkodliwych substancji, pojawiły się niebieskie plamy na piersi i czarne na ramionach. 
Oczywiście natychmiast pojawiły się różne hipotezy spiskowe. A, że to został otruty przez kochanki, a to przez zazdrosną królowę, która podała mu słój z zatrutymi gruszkami, a to przez księżnę Portsmouth, która rzekomo podała mu czekoladę z trucizną. Król kochał jajecznicę z ambrą, najdroższym daniem na owe czasy, przypuszczano, że ambra miała truciznę
(o ambrze patrz tu)
Ostatnie badania szczegółowych opisów śmierci wykazały jednak, że była to ostra niewydolność nerek.

Il: Portret Karola II, mal. John Riley (wiki)
[QZE10::169];[QRE04::024]p283-5;[QEQ31::089]
w sieci 14.3.2013; nr 3219

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter