Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3213

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Urynowa kosmetyka.  

Każdy sposób, jeśli chodzi o upiększanie się i przyciąganie uwagi, jest dobry. Wiemy o tym z historii ludzkości, a także wiedzą o tym małpy. 
Samce kapucynki (czy samiec kapucynki to kapucyn?) Cebus sp., małpy szerokonosej z rodziny płaskowatych (rząd naczelnych) podnoszą swoją atrakcyjność własnym moczem. Samce szeregu gatunków tego rodzaju sikają sobie na ręce i moczem nacierają skrzętnie futerko. Niewątpliwie jest to zabieg bezpieczny i pożyteczny. Mocz jest sterylny, a na dodatek niektóre owady nie znoszą jego garbujących właściwości.
Okazuje się jednak, że ma właściwości podniecające dla samic. Posługując się metodą rezonansu magnetycznego wykazano, że zapach samczego moczu pobudza w mózgu samic ośrodek odpowiedzialny za reakcję na zapach oraz zachowania seksualne. Warto zauważyć, że składniki moczu i kału różnych zwierząt wchodzą w skład najbardziej cenionych perfum. Pewnie chodzi o właściwości feromonalne moczu.
Zresztą nie potrzebne są inne bodźce, wystarczą bodźce wzrokowe. Proszę popatrzeć na tak wysztafirowanego kapucynka.


Samiec kapucynki białoczelnej (Cebus albifrons)

A pobudzający zapach związany jest prawdopodobnie z testostenem - męskim hormonem płciowym. Pozwala na odległość ocenić status społeczny samca i jego gotowość seksualną. Zawartość testosteronu w samcach niedojrzałych płciowo jest niższa i mocz taki nie podnieca samic. 

u góry portret szympansa
[QZE10::150];[QEQ30::026]
w sieci 6.3.2013; nr 3213

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter