Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3194

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

 

Pożytek z sombrera.

Sombrero to pradawny wynalazek ludów zamieszkujących tereny gdzie trzeba chronić się przed słońcem. Typ nakrycia głowy, który stał się symbolem Meksyku, znany był jednak i w innych krajach, np w Mongolii. W Meksyku sombrero to duży, czasem olbrzymi kapelusz pleciony ze słomy, często bardzo ozdobny, ze sznurkiem lub paskiem pod brodę. Nawet słaby wiatr porywa coś takiego. Oto typowe sombrero meksykańskie:

Dawniej rzecz bardzo pospolita nie tylko w Meksyku, ale też w południowych stanach USA, obecnie usuwa się na prowincję pozostając w miastach tylko na szczególne uroczystości i jako pamiątka dla turystów. Nie można wrócić z Meksyku bez sombrera. 
Podróżnik amerykański William Seymour Edwards podróżował po Meksyku w XIX w. i pięknie opisał swoje obserwacje*). W Meksyku wszystko nosi się na głowie, pisze. Łatwo dopatrzyć się w sposobie noszenia bagażu stylu sombrera. Na głowie, w specjalnych konstrukcjach nosiło się wszystko, na targ warzywa, kury i inne produkty rolne. 


Plac w Iturbide.

W upalne dni sombrero może mieć i takie zastosowanie jak niżej. Chroni przed słońcem, a równocześnie stoi na straży moralności. Ale na plażę trzeba wybierać się z dwoma sombrerami. 

Oczywiście to tylko w Meksyku. Warto zauważyć, że nie zawsze sombrero ma paseczek pod brodę choć w dni wietrzne bardzo by się [przydał.

A książkę o Meksyku ze setką (słabych niestety) zdjęć:
On The Mexican Highlands With A Passing Glimpse Of Cuba
by
William Seymour Edwards
Cincinnati 1906

sciągnąć można stąd. (ok. 4 Mb)

[QZE10::141];[QCB50::020]sombr;[ART52::003]
w sieci. 8.2.2013; nr 3194

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter