Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIV; No 3172

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

   

Roślina żyjąca w mroku.

W mrokach chińskich jaskiń i wąwozów w prowincji Guangxi (południowo-zachodnie Chiny) badacze wykryli zupełnie dobrze rosnące rośliny, i to nie żadne glony czy wątrobowce, ale rośliny kwiatowe spokrewnione z naszymi pokrzywami.
Ten nowy gatunek nazwano Pilea cavernicola (rodz. pokrzywowate, Urticaeae).

Do rodzaju Pilea należy należy kilkaset gatunków, ale sądzi się, że jeszcze wiele gatunków nie opisano. Nie mają większego znaczenia ekonomicznego, kilka to  rośliny ozdobne (np P. involucrata). 
Niezwykłość tego gatunku polega na tym, że odznacza się bardzo skromnymi warunkami świetlnymi. Wystarcza jej zaledwie 0,04 procent natężenia światła na jakie wystawione są rośliny w polu nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Odpowiada to około 4 lx (luksów). Jest to zaledwie cztery razy silniejsze natężenie światła niż mamy w bezchmurną noc w czasie pełni księżyca i dzięsięć do dwanaście razy słabsze niż mamy w normalnie oświetlonym pokoju mieszkalnym. Fotosynteza w tych warunkach musi być niezwykle sprawna, ale roślinie wystarcza na normalny rozwój, kwitnienie i owocowanie.
Gatunkowi grozi wyginięcie. Zasiedla tylko kilka jaskiń i nie znosi silniejszego światła. 

[QZE10::113];[QEQ28::027]8,9
w sieci 7.1.2013; nr 3172

u góry 'igły' kauri z podwórka (pow. ok. 2x)


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter