Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3164

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Choinka pełna życia.

Tak przyjęła się choinka w polskich domach, że wcale nie pamiętamy, że to tradycja wcale nie chrześcijanka, ale sięgająca daleko w czasy pogańskie, a tym bardziej nie polska, bo niemiecka, na dodatek luterańska. No i dobrze.

Ale niezależnie jak wielka, jak strojna, byle tylko nie plastikowa a przyniesiona z lasu czy w donicy z domowego ogródka (co bardzo polecam), choinka zawsze pełna jest życia. Nie spodziewalibyśmy się tego, ale z choinką przynosimy do domu mnóstwo zwierzaków. Wyliczono, że aż 25 tysięcy owadów różnych grup systematycznych i pająków znajduje swoje schronienie w średniej wielkości sośnie czy świerku. Znajdą się tam skoczogony, roztocza, ćmy, gryzki, różne pajęczaki (mogą być, ale rzadko, kleszcze). 
Całe to zoo jest niewidoczne bo dobrze zakamuflowane, a przywędrowało tu licząc na przetrwanie zimy w postaci hibernacji na drzewie czy w samym drzewie. Zwierzaki te spokojnie sobie śpią, kilka czy kilkanaście dni w pokojowej atmosferze nie wiele im przeszkadza, bo mają zakodowane oczekiwanie na ocieplenie, ale też w wyznaczonym czasie (czasem tylko kleszcze, jeśli są, budzą się, i dlatego psy nie powinny spać pod choinką). Dopiero potem, jak choinkę wyrzucimy na śmietnik, przyjdzie zły czas i wtedy ratuj się kto może...
Mówiąc o życiu na choince nie należy zapomnieć o przedstawicielach innych królestw. Znajdziemy tu mnóstwo grzybów, porostów i glonów, czasem mogą być nawet wątrobowce i mszaki na korze. 

Aby jednak zapoznać się z najpiękniejszymi choinkopodobnymi stworzeniami, musimy zejść do morza. Na rafach koralowych tropikalnych oceanów, od Indo-Pacyfiku do rejonu Karaibów spotkać możemy takie oto cudeńka:

Są to robaki morskie z rodzaju Spirobranchus (Christmas tree worm - nie ma polskiej nazwy, niech więc będzie 'morska choinka bożonarodzeniowa'). Należy do wieloszczetów, gdzie także umieszczamy pierścienice, jak naszą dżdżownicę. Ma dobrze rozwinięty system nerwowy z centralnym mózgiem i szereg węzłów. Ma także dobrze rozwinięty układ pokarmowy i wydalniczy (nefridia) oraz zamknięty układ krwionośny, a te piórkowate struktury umieszczone spiralnie to organ oddechowy oraz chwytny. Odfiltrowane drobne żyjątka prowadzone są do otworu gębowego. 
Jak ktoś ma przemożną ochotę zapoznać się z takimi kilkucentymetrowymi choinkami, wystarczy ponurkować zaledwie kilka metrów w głąb morza nad rafami koralowymi...
Tymczasem nikt jeszcze lampek ani ozdób na tych choinkach nie zawiesza. 

[QZE10::107];[QEQ27::148]174;[QEP62::227]
w sieci 28.12.2012; nr 3164

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter