Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3156

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                    

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Największy bałwan w skali światowej.
Patent na konstrukcję bałwanów.

Najpotężniejszy bałwan, a właściwie bałwanka Olympia, stanęła w Bethel w stanie Maine. Mierzy dokładnie 37 metrów i 21,1 cm i zgłoszona została do Guinessa jako najwyższa konstrukcja tego typu. To kolubryna wyższa niż dziesięciopiętrowy dom! Budowano ją przez niecały miesiąc, ubrano w trzydziestometrowy szal, za ręce dano dziewięciometrowe choinki, a stare narty pełnią funkcję rzęs. Nazwano ją Olympią od imienia senator Maine Olympii Snowe. Nie wiadomo czy jest w tym jakąś aluzja, czy tylko szczere uznanie.  

Ale uwaga dla polskich entuzjastów konstrukcji śniegowych. Bałwan został opatentowany przez niejakiego Ignacio Marca Asperas w Urzędzie Patentowym USA (patent no 9.011.991 B2). Patent został zaakceptowany. Odtąd więc nielegalna budowa bałwanów może być ścigana prawem i tantiemy ściągane z urzędu. Faktem jest, że jak dotąd nikt bałwana nie opatentował (nie jest opatentowane także koło). Ponieważ Polska popiera wprowadzenie przepisów patentowych, rzecz prędzej czy później dotknie też Polaków. Trzeba będzie pilnować dzieci na podwórku, bo jak tylko zrobią coś opatentowanego, następnego dnia może zjawić się egzekutor i ściągnąć tantiemy na wywózkę zagranicę. 
Dla ścisłości podaję, że w dwudziestopięciostronicowej aplikacji autor mówi o sposobie budowania bałwana, ale nie wiadomo jak będzie interpretacja w praktyce sądowej. 

[QZE10::104];[QZE27::074]b,c;[QPL05::39]
w sieci 14.12.2012; nr 3156

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter